Szép ajándékot kapott ma a Janus Pannonius Múzeum: egy 1856-ban öntött csodálatos bronzharang került a történeti osztály gyűjteményébe. Mutatunk néhány képet a 165 éves igazi pécsi kis harangról.
Pécsi mester készítette Pécsen
A harang a neves pécsi vasöntő mesternek, Ruepprecht Jánosnak tulajdonítható, érdekesség, hogy Pécsen is készült, mintegy 165 évvel ezelőtt, 1856-ban.
35 centiméter magas, a feliratán ez olvasható: „Öntötte Ruepprecht János Pécsett 1856”.
A JPM történeti osztályának gyűjteménye őrzi egyébként az egykori harangöntő műhely díszítő sablonjainak nagy részét, illetve a híres Ruepprecht testvérek által elnyert kiállítási érmek tablóját, azonban a harang még nem szerepelt a gyűjteményben. (Viszont a múzeum történeti kiállításában látható egy 1840-ben öntött bronzharang, amely még Ruepprecht apósának, Weinbert Péternek a műhelyében készült.)
dr. Romváry Ferenc művészettörténész, muzeológus ajándékozta a múzeumnak.
Az alkotásnak van egy kis szépséghibája, sajnos nem teljesen ép, egy kicsit megrepedt, ez azonban értékéből semmit sem von le.
Képeink a műtárgy mai átadásáról:
[su_box title=”A pécsi harangöntő családról” style=”glass” box_color=”#a9b5d2″ radius=”2″]
Ruepprecht János bajor rézműves családból származott, mesterségét Zágrábban kezdte. 1847 körül Pécsett, Weinbert Péter Búza téri harangöntő műhelyében kapott munkát. Feleségül vette annak Mária nevű lányát, és a mester halálát követően átvette az üzem vezetését. Igazgatása alatt a kisipari műhely valódi gyárrá alakult át.
Évente mintegy 20 harangot öntöttek, amelyek a Dél-Dunántúl, Horvátország, Szlavónia és Bosznia templomaiba kerültek. 1860-ban készítette el a pécsi Székesegyház Mária- és Szent István-harangjait. A harangöntés mellett mezőgazdasági gépek, tűzoltófecskendők, egyéb réz-, bronz- és vasöntödei készítmények gyártását is vállalta.
Gyárát 1889-ben fiainak, Istvánnak és Nándornak adta át. A Ruepprecht testvérek halála után, 1905-ben a cég a családba benősült Rudle Ignácra szállt. 25 éves működése alatt 400 harangot öntöttek. Rudle 1930-ra eladósodott, gyárát a város vette át. A híres harangöntő műhely emlékét még sokáig őrizte a Harangöntő utca neve a Búza tér keleti oldalán – olvasható a JPM közleményében. [/su_box]
A kis harangot a látogatók is megcsodálhatják már.