Megbeszélnéd a főnököddel, mikor vennél ki egy hosszabb szabadságot? A szomszéddal túlságosan eltérő az életviteled és nincs ötleted, hogyan találjátok meg a kompromisszumos megoldást? Kollégáiddal szeretnéd átbeszélni az új időbeosztásod? Minden nap találkozunk olyan élethelyzetekkel, amikor kapóra jönne néhány tárgyalási technika, annak ellenére, hogy a mi munkánkhoz nem tartozik hozzá az üzletkötés. Adunk néhány ötletet, amiket ilyenkor érdemes bevetni.
A tárgyalás olykor egy igazi szellemi küzdelem, így mielőtt felvennénk a kesztyűt, nem árt, ha edzéstervet készítünk. Kezdő lépésként gondoljuk végig, milyen célt szeretnék elérni a megbeszélés során. Ha tisztában vagyunk vele, hova szeretnénk eljutni a tárgyalás végére, rögtön el tudjuk dönteni, a stratégia felépítésénél mennyi idővel kalkulálhatunk.
Az egyik legfontosabb feladatunk a megfelelő időpont megválasztása. A szóbeli viadal sikeres végkimeneteléhez jó hangulatban kell találnunk a másik felet is. A komolyabb kérdések megvitatásához tehát nem szerencsés lecsapni a partnerünkre, helyette inkább egy ideig csendben szemlélődjünk és várjuk ki, mikor tudjuk a legjobb hatást elérni a tárgyalás során. Ezt felmérve szinte egyértelmű, hogy a kora reggeli, vagy a nap végéhez közeli időpontot ajánlott elkerülni.
Ugyancsak tabu időpont az ebédidő. Ne időzítsük se közvetlenül előtte, se utána a megbeszélést. Az egyetlen kivétel ez alól, ha nem hosszú küzdelemre készülünk, csak egy gyors válaszra van szükségünk. Ilyenkor meg lehet próbálni az ellenfelet sarokba szorítani, és egy számára kellemetlenebb időpontban feltenni a nagy kérdést. Így a gyors szabadulás reményében, várhatóan könnyebben célt érhetünk.
A már felsorolt technikák mellett még egy lényeges eleme van a sikeres tárgyalásnak, a helyszín kiválasztása. A témától függően érdemes átgondolni, hol tudnánk leghatékonyabban érvényesíteni akaratunkat. Munkahelyi megbeszéléseknél sokszor meg van kötve a kezünk és eleve adott a tárgyalás helyszíne, de ha van egy kis mozgásterünk, mindenképpen egy kevésbé nyüzsgő, részben elszeparált helyet válasszunk. Más esetben érdemes olyan terepre tenni a megbeszélést, ahol otthonosan és magabiztosan mozgunk.
Az elsajátított tárgyalási módszerek ellenére sajnos szembe kell néznünk azzal is, hogy nem tudjuk meggyőzni ellenfelünket. Ilyen esetben van szükség a tartalék, kompromisszumos megoldásokra. Ahhoz, hogy ne hulljunk darabjainkra, ha a megbeszélés az általunk kigondolt helyett más fordulatot vesz, már előre döntsük el, mi a legrosszabb opció, ami még számunkra elfogadható lehet. Ez legfőképpen azért hasznos, mert így, inkább csak a másik felet érhetik meglepetések.