Ha ismerős az a szituáció, hogy egy-két hét távollét után a családtagként szeretett fikuszkáink és az évek óta dédelgetett orchideánk a kukában landolnak, akkor ez az összeállítás most jól fog jönni. Ez után már nem kell a nagyit vagy a szülőket megkérni, hogy locsolgassák a növényeinket addig, míg távol vagyunk.
A trükköket és praktikákat mindenek előtt érdemes úgy bevetnünk, hogy először jól megvizsgáljuk a növényeinket. Tudnunk kell ugyanis, hogy:
- mekkora a vízigényük?
- mekkora a fényigényük?
- bírják-e a fülledt levegőt, azaz a nagy meleget?
Ha ezekre tudjuk a választ, akkor nyert ügyünk van, pár otthon is megtalálható holmival ki tudjuk váltani a gondoskodást.
PET-palackos öntöző
A műanyag flakonunk kupakjára fúrjunk egy kisebb lyukat (kalapács és szög segítségével), az 1-1,5 literes palackunkat töltsük fel vízzel, majd csavarjuk vissza rá a már kilyukasztott kupakot. Ezután óvatosan nyomjuk a virágföldbe. Így ez a kis locsolórendszer folyamatosan adagolja a vizet.
Műanyag lavór vagy gyerekkád
Ez az egyik legnépszerűbb és talán legegyszerűbb módja annak, hogyan tartsuk nedvesen a virágunk földjét. Engedjünk egy kevés vizet a lavórba, majd tegyünk bele téglákat, rá pedig a növényeket. Ez nemcsak az öntözésükhöz jó, hanem a megfelelő párásításra is alkalmas.
Agyaggranulátum
A föld nedvesen tartásához lehet külön kapni agyaggranulátumot. Ez ugyanúgy képes adagolni a vizet, mint a kádba tett téglák.
[su_note note_color=”#37e0fb”]Jó hír, hogyha megfelelő hőmérsékletű marad a lakásunk és nem tűz a nap a növényeinkre, amíg távol vagyunk, akkor a megfelelő minőségű földbe ültetett virágok akár egy hétig is kibírják locsolás nélkül. Ehhez persze elengedhetetlen, hogy távozáskor alaposan öntözzük meg őket.[/su_note]
Otthoni öntözőrendszer
Ehhez a technikához kicsit nagyobb tér szükséges, de végtelenül egyszerű a kivitelezése. A lényege, hogy egy vízzel teli lavórt magasabban helyezzünk el a virágainknál. Majd tegyük körbe a növényeinkkel és ezután vastag gyapjúfonalat vagy valami vizet is vezető anyagot (cipőfűzőt) helyezzünk el úgy, hogy eljusson a szobanövények talajáig. Így a magasabban fekvő vizes tálból folyamatosan szivárog a víz a lejjebb található növényekhez.
Önöntöző virágtartó
Lehet kapni olyan virágtartót, aminek az aljában mindig marad egy kis plusz víz. Ezzel kibírják a virágok a pár napot.
Mi a helyzet a kerti virágokkal?
Külön kell venni a balkonon vagy kertben tartott virágokat. Abban az esetben, ha szabad földben van a gyökér, akkor tovább bírja a szárazságot a növény. Ha viszont a kertben is kaspóban van, akkor érdemes ezeket egy helyre pakolni és a kert olyan sarkába tolni, ami árnyékosabb, hűvösebb. A szép gyepnél pedig nyaralás előtt érdemes fűnyírót ragadni és a levágott füvet a növények köré szórni, mivel az lassítja a párolgást.