A terhesség alatt a leendő anyuka rengeteg, addig még nem tapasztalt fájdalmat érezhet. Legyen szó gerincbántalmakról, vagy egyéb egészségügyi problémákról. Kismamajóga-oktatót és pécsi főorvost kérdeztünk a leghatékonyabb praktikákról, hogy könnyebben múljanak a panaszok.
Sajnos nem egy fájdalom vagy kellemetlen érzés jelentkezhet a terhesség alatt. Természetesen ez mindenkinek más, és persze az elsődleges megoldás, ha valami nem múlóan sajog, gyötör, akkor forduljunk orvoshoz, vagy menjünk el kismama tornára.
A teljesség igénye nélkül megpróbáltuk összeszedni, hogy a leggyakoribb problémákra miként találhatunk megoldást, akár otthon is. Alatyányi Szilvia pécsi kismamajóga és -torna oktató és dr. Forrai Márta pécsi címzetes főorvos, háziorvos és természetgyógyász segített a praktikákat összegyűjteni.
Ha fáj a hátunk, gerincünk, derekunk
– A gerinc mozgatásánál nagyon kell figyelniük a kismamáknak. Például hátrahajlítani, homorítani és csavarni egyáltalán nem szabad a gerincet nagyobb pocakkal. Ez ugyanis a méhlepény megmozdulását, illetve leválását okozhatja. Púposítani és kiegyenesíteni azonban kifejezetten ajánlott – mondja Alatyányi Szilvia. Hozzáteszi, hogy a kismama-tornász szakemberek segítenek a helyes testtartás kialakításában, és a fájdalomcsillapító légzőgyakorlatok végzésében, amelyek a várandósság és a vajúdás alatt is nagyon kedvezően hatnak a kismama testére.
Az is egy nagyon jó megoldás lehet, ha megkérjük a párunkat, hogy nyomkodja meg a hátunk, rengeteget tud segíteni, ha a gerinc melletti izmokat kimasszírozza valaki.
Ha kicsit görcsöl
Előfordulhat, hogy a várandósság alatt görcsöl a méhfal izomzata vagy a harántcsíkolt izom, például a végtagjaink izmai, ám minden esetben fontos, hogy csakis olyan szereket használjunk fájdalomcsillapításra, amelyekkel biztosan nem árthatunk!
Dr. Forrai Márta elmondja, hogy van egy Schüssler-sónak nevezett homeopátiás készlet, amely 12 ásványi sóból áll és vény nélkül kapható. Ezek közül a 7-es számú a magnézium foszforikum (magnesium phosphoricum), amely alkalmas mindenféle görcsnek az oldására és megszüntetésére. Ezt a szert használhatjuk akár megelőzésre is, akár akkor is, ha a görcsök erősödnek – ám ez utóbbi alkalommal az orvost nem kerülhetjük ki, mindenképpen látogassunk el szakemberhez a biztonság kedvéért! A Schüssler-sók 12 fajtájáról ITT olvashatunk bővebben.
Hányinger vagy hányás
Ez a jelenség valamennyi újdonsült kismamánál jelentkezhet, a főorvos szerint az egyik legjobb otthoni gyógymód a gyömbér tea. Ám ennél a gyógynövénynél is érdemes körüljárni, hogy milyen mellékhatásai lehetnek az adott várandós anyukára.
A kellemetlen vendég: aranyér
Ha örököltünk kötőszöveti gyengeséget, akkor elég valószínű, de ha genetikailag nem vagyunk rá hajlamosak, akkor is előfordulhat ez a probléma, főleg a második gyermek után. Erre a kellemetlen jelenségre is találunk Schüssler-sót a 12 fajta közül, ám ez egy kicsit összetettebb jelenség a főorvos szerint, ezért mindenképpen keressünk fel szakembert.
Gyomorégés
Különösen a terhesség utolsó pár hónapjában jelentkezhet gyomorégés, mivel a méh megemeli a gyomrot, emiatt pedig a sav visszafolyhat, különösen ha nem jól zár a gyomorszáj. Ennél a problémánál csodákat tud tenni a nyers káposztalé, vagy nyers krumplilé kortyolgatása. A teák közül gyomorégésre talán a legjobb a kamilla és a körömvirág tea – mivel ezekkel biztosan nem ártunk a magzatnak.
[note note_color=”#eaa833″]
Ezeken a problémákon kívül persze jelentkezhetnek székletürítési- és vizelési problémák, alvászavarok, depresszió, lehangoltság és még számos más kellemetlen érzés, amelyek – ahogy említettük – minden anyukánál máshogy jelentkeznek. Ilyenkor se essünk kétségbe, mindig legyen az első, hogy orvoshoz fordulunk. De ne feledjük el, hogy a várandósság egy áldott állapot![/note]