Afrodité, Héra, Pallasz Athéné, Démétér. E négy görög istennő megismertetésén keresztül szeretne segíteni napjaink nőjének az Új Akropolisz Egyesület. A társaság június 6-i előadásában arra buzdítja majd a hallgatóságot, hogy ne csak a felszínen mozogjanak, hanem keressék meg magukban a belső szépséget.
A Nő 4 (h)arca című előadást a szervezők elsősorban azoknak a nőknek (de természetesen a férfiakat is szívesen látják) ajánlják, akik keresik egy harmonikusabb, boldogabb élet nyitját, és hajlandóak tenni is ennek érdekében. Vagyis nem a külvilágtól várják a megoldást a problémákra, hanem ők maguk szeretnének elindítani változást az életükben – mondja Dancs Anita, a szombati program egyik előadója.
– Társammal, Czank Bernadettel bennünk is felmerült a kérdés, hogy milyen is egy jó nő valójában. Filozófiai tanulmányaink során pedig találtunk válaszokat erre a kérdésre. Ezeket szeretnénk most azoknak a nőknek átadni, akiknek hiányérzetük van a világgal vagy magukkal kapcsolatban. Szeretnénk olyan megoldásokat kínálni, amelyek segítségével teljesebb életet élhetnek.
Anita úgy véli, sokan keresnek valamit, amivel több lehet az életük, de nem találják, pont azért, mert a mai társadalom azt sugalmazza, hogy maradjunk a felszínen. Sok női szerepet kreált már a világ, amelyek valamelyikéhez szeretnénk tartozni, és emiatt beskatulyázzuk magunkat az egyik típusba, legyen ez a gondoskodó anya, a szerető feleség, a sportlédi vagy a bombanő. Valójában azonban a női lét több lehetőséget hordoz magában ennél.
[note note_color=”#ebdaea”]
Időpont: június 6. szombat, 18:00
Helyszín: Az Új Akropolisz pécsi központja, Pécs, János u. 6.[/note]
Azért, hogy mélyebbre jussunk saját önismeretünket tekintve, az előadás során négy görög istennővel – Afrodité, Héra, Pallasz Athéné, Démétér – ismerteti meg a hallgatóságot Anita és Bernadett. Pontosabban e négy arcon keresztül négy erény: a szépség, az értelem, a stabilitás és a gondoskodás kerül majd középpontba.
– Nemcsak a görög civilizációt kutattuk, de ebben a korban nagyon jól elkülönülnek azok a női oldalak, a különféle istennők képében, amik manapság is fontosak lehetnek számunkra. Őket vizsgálva el tudunk jutni az általuk közvetített valódi üzenetekig – így Anita.
[note note_color=”#98d5eb”]
Az Új Akropolisz Filozófiai Iskola nemzetközi, minden politikai, vallási és gazdasági befolyástól mentes közhasznú kulturális egyesület, amely 1957-ben alakult meg Buenos Airesben és azóta világszintű filozófiai mozgalommá nőtte ki magát. Magyarországon 1986 óta működnek, Pécsen tíz éve.
Az iskola küldetésének tekinti, hogy közelebb hozza az emberekhez a filozófiát.
– A filozófia a ma embere számára egyetemi tudományágat jelent. Nagyon elméleti dolognak vélik, miközben eredeti értelmét tekintve valójában elgondolkodni segít az egyéni életről, társadalmi nehézségekről. Napjaink problémáira bármilyen réginek nevezett bölcs művében találhatunk megoldást – mondja Császár Tímea, az Új Akropolisz pécsi központjának vezetője.
Az idealista filozófia képviselői az etikai és a szellemi kincsek fennmaradásáért próbálnak tenni. Vallják, az ember létezésének azért van értelme, hogy használja, és nemcsak a hétköznapi racionális helyzetek megoldásában, hanem például az önmagunkról való elmélkedés során.
A tagok a filozófiai iskolában megszerzett tudásukat előadások, beszélgetések formájában adják át a pécsieknek. Havonta 1-2 eseményt szerveznek, A Nő 4 (h)arca előadás után június 13-án a Van-e élet a halál után? kérdéskörét feszegetik majd. [/note]