Egyre többen fogadnak örök hűséget egymásnak Pécsett, de a gyermekszületések száma folyamatosan csökken – ez a fordított arány olvasható ki a legfrissebb számokból.
Reneszánszát éli Pécsett a házasság intézménye. Az elmúlt öt évben 16 százalékkal nőtt a házasságkötések száma a városban. Míg 2010-ben csak 520-an, addig tavaly már 608-an kötötték össze életüket anyakönyvvezető előtt.
Hiába nő azonban a házasságok száma, ez az adat nem tükröződik a gyermekszületések számában.
Szilágyi Csilla, a pécsi polgármesteri hivatal igazgatási osztályvezetőjétől megtudtuk, hogy míg öt éve 3012, addig tavaly csak 2631 gyermek született, ugyanakkor arra vonatkozóan, hogy milyen arányban születnek az újszülöttek házasságban és azon kívül, nem áll megbízható adat a hivatal rendelkezésre.
A Pécsi Székesegyház Nagycsaládos Egyesülete közel háromszáz családot számlál, s tagcsaládjaikban a szülők átlagosan négy-öt gyermeket nevelnek. Herbert Gábort elnök a házasságban élők számának növekedése és a gyermekvállalási hajlandóság visszaesése közötti ellentmondásról azt mondta, a házasságok emelkedésében komoly szerepet játszik a kormányzat családközpontú politikája, amely egyaránt kifejezhető anyagi és erkölcsi támogatásban.
Az egyesület álláspontja szerint három-négy éve érzékelhető a változás, így hosszabb időre van szükség, amíg – a válság hatásait kiheverve – újra elterjed a többgyermekes családmodell.
Az azonos neműek elmúlt öt évben bejegyzett élettársi kapcsolatait egy kezünkön is megszámlálhatjuk. A rendelkezésünkre bocsátott adatokból kiderül, 2010-ben kettő, 2011-ben egy, tavaly pedig egy alkalommal sem érkezett igény ilyen bejegyzés elkészítésére.
Herbert szerint a család férfi és nő életszövetsége és nem engedhető meg, hogy jogszabályi vagy akár a közbeszéd szintjén egy lapon említsék az azonos neműek közötti kapcsolatokkal. Kiemelte, fontos lenne, hogy az egyenlőség nevében a közvélemény és a média legalább akkora nyilvánosságot tulajdonítson a harminc-negyvenéves házasok életének, mint azoknak, akik kinyilatkoztatják, hogy a saját nemükhöz vonzódnak.