A 21. században járunk és szerencsére már nem ciki szemüveget hordani. Ma már inkább a széles választék gátolhatja a választást. De hogy hol, mi alapján és milyen keretet válasszunk, arról nem szól a fáma. Megkértünk hát egy pécsi optikát, hogy adjanak egy rövid útmutatót azoknak, akik az egészségük mellett a divatra is nagy hangsúlyt fektetnének.
Szemüveg vs. kontaktlencse
Dr. Lőrincz Irén, szemész szakorvos és kontaktológus óva int a kizárólagos kontaktlencse viseléstől, vannak ugyanis olyan helyzetek, amikor a szem nem tolerálja az idegen anyagot – ilyenek a betegségek, szemgyulladások, fáradtság, de az egész napos viselet is kimeríti a szemet. A kontaktlencse mellett szól viszont az az érv, hogy használata nagyon praktikus, szinte észre sem veszi az ember.
A szemüveghordás egyértelműen sokkal egészségesebb a szemnek, viszont vannak olyan páciensek, akiknek a keret hordása „zavaró” lehet.
– Van, aki nem szeretné, ha mások tudnák, hogy rövidlátó. Valamint akadnak olyan helyzetek, amikor a szemüveg jelenléte csak akadályozza az embert: sportolásnál, bizonyos munkáknál nem előnyös, bepárásodik, lecsúszik, beizzad alatta a bőr – avat be a szakorvos.
[note note_color=”#95aefe”]A leghelyesebb és legegészségesebb, ha az embernek van egy jó szemüvege a kontaktlencséje mellett, és a két megoldást helyzetektől függően tudja cserélgetni![/note]
A szemüveg számos funkciója
Az egészségtudatosság ütemes előrehaladtával ma már a szemüveg divat, egészségügyi termék, és szerencsére nem csak optikai megoldásokat kínál.
[box title=”Problémák, melyekre megoldás lehet” box_color=”#fdae8c”]
• Optikai tökéletesség azok számára, akiknek valamilyen fénytörési hibájuk van.
• A monitor kék fényétől való védelem (dioptriától függetlenül).
• UV-sugárzástól való védelem.[/box]
A keretforma választása
Egy optikában számos keretmárkával találkozhatunk, szerencsére a választék rendkívül széles. A pécsi Ofotért üzletekben pedig legalább négyszáz különböző keret közül válogathatunk. Ezek között találunk Gucci, Diesel, Gant, Versace es Giorgio Armani kereteket is.
[box title=”A kereteket típusok szerint csoportokba szedhetjük” box_color=”#f9f55d”]
• Teljes szemüvegkeretek: A lencséket teljesen körbefogja a keret, ez a legelterjedtebb szemüvegtípus, anyaga és formája rendkívül változatos.
• Damilos szemüvegkeretek: A lencsék felső részét körbeveszi a szemüvegkeret anyaga, de a lencsék alsó részén egy keskeny mélyedésben vékony, láthatatlan műanyag szál (damil) fut körbe, ami a lencséket tartja.
• „Fúrt” (keret nélküli) szemüvegkeretek: A szemüveg szárait és középső részét a szemüveglencsébe fúrt lyukakon keresztül rögzítik. A szemüveget, tehát a lencséket, a szárakat és a középső részt csavarok, vagy apró fémtüskék tartják össze. Mivel a lencséket nem veszi körbe semmi, a szemüveg alig látható az arcon és súlya is a lehető legkisebb.
• Olvasó szemüvegkeretek: A lencsék lejjebb helyezkednek el, felső szélük lapos, vagy akár teljesen egyenes is lehet, így könnyen elnézhetünk a szemüveg felett, ha éppen nem olvasunk.[/box]
Arcformákhoz való igazodás
Ovális arc
Lágyan ívelt, hasonlóan széles a homlok és az arc többi része.
Javasolt keretformák: szinte minden jól áll, különösen a geometrikus, vagy kerek formák.
Nem javasolt keretformák: a négyszögletes keretekkel legyünk óvatosak, mert némelyik túl harsány, vagy erőteljes lehet és megbontja az arc harmóniáját.
Kerek arc
Erősebben ívelt homlok, széles arccsont, kerek áll.
Javasolt keretformák: geometrikus formák, amelyek határozottá teszik az arcot.
Ovális keret is jó lehet, mivel optikailag nyújtja az arc körvonalait.
Nem javasolt keretformák: kerek formák, amelyek tovább hangsúlyozzák az arc teltségét.
Háromszögletű arc
Széles homlok, folyamatosan keskenyedve az áll felé.
Javasolt keretformák: „pilóta”, vagy geometrikus formák, melyek optikailag szélesítik az állat és az arccsontot.
Nem javasolt keretformák: a nyújtott, „cica” formájú keretek még tovább szélesíthetik az arcot.