Ma már a hazai háztartások nagyobb részében van szén-monoxid-érzékelő, a tapasztalatok azt mutatják, hogy ezeken a helyeken kevesebben sérülnek meg. Ahhoz, hogy a lakástüzek esetében is csökkenteni lehessen a sérülések számát, a mostaninál sokkal több otthonban lenne célszerű füstérzékelőt elhelyezni, hiszen ha az időben jelez, emberéleteket és anyagi javakat menthet meg – hívja fel a figyelmet az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság honlapján.
A szén-monoxid-mérgezés az egyik leggyakoribb háztartási baleset, idén csaknem nyolcszázszor riasztották a tűzoltókat ilyen esethez.
Több mint háromszázan szenvedtek el valamilyen fokú sérülést és tizenöt ember életén már nem lehetett segíteni.
A baleseteket a helytelenül használt tüzelőberendezés, kémény, kályha, kandalló, gázsütő, gázszárító, gázkazán, gáz vízmelegítő okozta. Az esetek nagy részének hátterében szabálytalan kivitelezés, az időszakos ellenőrzés és karbantartás elmulasztása, vagy a szellőző elemek lezárása volt.
A hibás készülékek működése miatt mérgező gáz szabadulhat fel, amely azért különösen veszélyes, mert színtelen, szagtalan, a levegőnél alig könnyebb, megakadályozza, hogy a vér megfelelő mennyiségű oxigént szállítson, ezért másodpercek alatt eszméletvesztést okozhat.
A balesetek viszonylag kis anyagi ráfordítással megelőzhetőek, hiszen jó minőségű szén-monoxid-érzékelő megbízhatóan jelzi a bajt. Azonban fontos tudni, hogy ezeknek az érzékelőknek is van szavatossági idejük: öt-hét év után le kell cserélni azokat.
A szén-monoxid-mérgezés megelőzése mellett az otthonok tűzbiztonsága is rendkívül fontos. Azokban a lakásokban, ahol füstérzékelő volt felszerelve, nem alakult ki nagyobb tűz, hiszen a lángokat már kialakulásukkor sikerült megfékezni.
A tűzoltókat naponta átlagosan tizenöt lakástűzhöz riasztják. Télen ez a szám a duplájára emelkedik, háromnegyed óránként kigyullad egy lakás. Idén eddig több mint hatezer lakástűz keletkezett, csaknem négyszázan sérültek meg, nyolcvanhatan pedig életüket vesztették.