Elsőként a Fidesz vallott színt, de egy-két héten belül a többi párt is felfedheti polgármesterjelöltjeinek kilétét és megnevezheti az egyéni kerületekben indítani tervezett jelöltek nevét. Egyelőre minden szervezet önállóságra törekszik, s nem várható a tavaszihoz hasonló baloldali összeborulás.
Miután a Fidesz megnevezte azokat a jelölteket, akik Páva Zsolt vezetésével ősszel a pécsiek szavazataiért indulnak harcba, igyekeztünk kideríteni, mire készül a többi párt. Egyelőre még a polgármesterjelölteket sem árulták el, ezzel együtt következtetéseket le lehet vonni szavaikból.
Elsőként a Fidesz korábbi ezúttal azonban külön induló szövetségesét, az Összefogás Pécsért Egyesületet kérdeztük. Velük korábban közös jelölteket indított a Fidesz, így került a közgyűlésbe Lengvárszky Attila, Végh Péter és Kővári János. Utóbbi azt ígérte, hogy pünkösd után ismertetik elképzeléseiket; mást nem is nyilatkozott.
A Fidesz kommunikációja szerint a külön indulással akár több képviselőt is küldhet a közgyűlésbe a két szervezet. Mindez ugyanakkor csak akkor lehetséges, ha az ÖPE önálló jelölteket indít a Fidesszel szemben, így reménykedhet ugyanis a töredékszavazatokban, s abban, hogy kompenzációs listáról a közgyűlésbe juttathat ismét képviselőket. Az sem zárható ki, hogy polgármesterjelöltet állít a szervezet.
A polgármesterrel együtt 28 tagú pécsi közgyűlésben a legnagyobb ellenzéki, négy fős, csoporttal rendelkező MSZP-nél Fuchs Gábor megyei elnökhelyettes azt mondta, egy hónapon belül dönt a jelöltekről a városi küldöttértekezlet. A szocialisták a mai forgatókönyv szerint külön indulnak, de nem kizárt, hogy a polgármesterjelöltet több szervezettel közösen küldik harcba. Négy éve önállóan indították Meixner Andrást.
A közgyűlésbe jelenleg két főt delegáló Jobbik egyik meghatározó pécsi politikusa, Gyimesi Gábor azt mondta, minden kerületben önálló jelöltekkel indulnak, nem közösködnek senkivel, s polgármesternek is saját embert szánnak. Hozzátette: június végén derülhet ki, hogy kikkel keresik a választók kegyeit. Négy éve éppen Gyimesi Gábor volt a polgármesterjelöltjük, a várakozások szerint idén sem lesz ez másképp.
Az LMP országos befolyással is rendelkező képviselője, Keresztes László Lóránt azt mondta lapunknak, éppen az ő előterjesztését támogatta pártja kongresszusa, hogy egyetlen megyei jogú városban sem indítanak más politikai pártokkal közös jelölteket. – Több civil csoportosulással is egyeztetünk, velük lehet együttműködés. A polgármesterjelölt személyéről egy héten belül döntés születik – mondta Keresztes, aki ma Kóbor Józseffel ül a közgyűlésben a párttól. Egyéni jelölteket küldenek majd harcba a kerületekben, de hogy kiket, arról csak valamikor a nyáron határoznak. Négy éve Keresztes Lóránt pályázott a polgármesteri posztra, meglepetés lenne, ha idén nem őt jelölnék.
Az őszi önkormányzati választásokon várhatóan 30 és 40 százalék között lesz a részvételi arány, ilyen szempontból jó főpróba volt az EP-választás az új baloldali pártoknak. Május végén azon a Gyurcsány-féle Demokratikus Koalíció (DK) közel 10, a Bajnai-féle Együtt-PM több mint 7 százalékot szerzett.
Kunszt Márta, Toller László egykori alpolgármestere, a DK helyi szervezője azt mondta, nem kapkodnak, egyelőre még azt sem döntötték el, hogyan kívánnak indulni ősszel, például keresik-e a kapcsolatot az MSZP-vel. – Még spekulálunk, nagyjából két hét múlva állunk ki a sajtó elé – mondta röviden.
Berkecz Balázs, az Együtt-PM megyei koordinátora viszont leszögezte: nem céljuk a közösködés, csak olyan együttműködésekbe mennek bele, amelyek az ő érdekeiket szolgálja. – Több kiszemeltünk is van a polgármesteri posztra, az egyéni jelöltek névsorát most állítjuk össze. A június végi tisztújításunk után mondunk neveket – közölte Berkecz.
[box title=”Öt évre választunk, egyelőre biztos a Fidesz elsöprő győzelme” box_color=”#e52587″]Érdekesség, hogy pár hónap múlva a rendszerváltás óta megszokottal szemben nem négy, hanem már öt évre választunk polgármestert és önkormányzati képviselőket, azaz 2019 őszéig legfeljebb időközi választáson szólhatunk bele a közgyűlés összetételébe. Horváth Csaba, a jogi kar politológusa azt mondja, bár a „Kormányváltók” jelöltjei megközelítették a fideszes aspiránsokat az országgyűlési voksolás idején, „katasztrofális káderhiány van a baloldalon”. Mint mondta, az MSZP érdemi politikus nélkül politizál már, a DK harmatgyenge, s az Együtt-PM-nek sincs tábora. A Jobbik így beférhet a második helyre a legtöbb kerületben, s meglepetés lenne, ha nem nyerne mindenhol a kormánypárt.[/box]