A legtöbben szeretünk házi kedvencet tartani. Néhányan inkább a cicákhoz, néhányan pedig a kutyusokhoz kötődünk. Az viszont kétségtelen, hogy ritka, ha valamelyik állatot az említett kettő közül nem kedveljük. Tény, számtalan egyéb állatfaj közül választhatunk, amikor otthonunkba keresünk házikedvencet, azonban a kutya, illetve a macska a leggyakoribb Magyarországon. Cikkünkben a kutyanevelésről szedtünk össze néhány apró tanácsot, melyeket érdemes lehet megfogadni, ha rendet szeretnénk tartani házőrzőnk mellett is.
Mire figyeljünk, amikor kiskutyát keresünk?
Először is mindenképp gondoljuk át, hol szeretnénk tartani a kutyust. Talán az első és egyik legfontosabb szempont a kutya mérete. Ha lakásban fog élni a kisállat, akkor érdemes arra is gondolni, mennyire hullajtja a szőrét. Vannak, akik arra esküsznek, hogy egy kutyának kint van a helye, manapság azonban már érvelnek az állítás ellenében is.
Ajánlott végig gondolni azt is, milyen célra szeretnénk kutyát tartani. Ha „csak” játszótársat keresünk, akkor mindenképp olyan jellemű kutyafajtát keressünk, akire a barátságos jellem vonatkozik, nem pedig tipikus vadászkutya például. Mellesleg nem árt egy-egy ruhadarabot kifejezetten kutyás göncnek választani, lehet az egy új vagy egy régi, női/férfi melegítő nadrág. A játékban nem kell majd visszafogni magunkat, ha sáros tappanccsal ugrándozik a kutyus.
Ha viszont valamiféle munkakutyára lenne szükségünk, akkor is alaposan tanulmányozzuk, melyik fajta mire specializálódott az idő folyamán.
Tippek, hogy jól nevelt legyen a kutyusod
Az első együtt töltött naptól kezdve fontos, hogy tudatosan bánjunk a kutyánkkal. Meg kell tanulnia engedelmeskedni, nem szabad hagyni, hogy saját akarata szerint cselekedjen. Tudnia kell, ki a főnök. Természetesen ezt higgadtan is el lehet érni, nem szükséges kiabálni vele. Nem szabad elkényeztetni, ha valami rosszat csinál – még, ha kicsi is, és aranyos – akkor is meg kell értetni vele, hogy nem ismételheti meg tettét. Csak akkor dicsérjük meg, ha tényleg valami jót tett. (Például, ha először ugat, nem érdemes biztatni, mert megjegyzi, hogy örülünk annak, hogy ugat, és nem lehet majd leszoktatni róla.) Nagyon fontos, hogy legyünk határozottak, muszáj, hogy egyértelmű utasításokat adjunk az ebeknek.
Lehetséges hibaforrások – tanácsok
Kerüljük el a türelmetlenséget! Előfordulhat – sőt valószínűleg így is lesz – többször el kell mondani kutyusunknak, mit szabad, és mit nem. Türelmesnek kell maradnunk, hiszen, ha feszültek vagyunk, kevésbé fog figyelni ránk „tanítványunk”.
Legyünk következetesek! Az ebeknek érteniük kell, hogy ha egyszer valamit nem csinálhatnak, és mégis megteszik, akkor rájuk fogunk szólni, meg lesznek büntetve.
A büntetés… nem szabad ütéssel fegyelmezni kutyánkat. Ha agresszívak vagyunk, nem lesz célravezető a nevelésünk. Mivel barátságos házi kedvencet szeretnénk nevelni, nekünk is úgy kell hozzáállnunk.
„A több szülő veszélye”: ha nem egyedül, hanem például párunkkal nevelünk kutyát, fontos, hogy ugyanazon szabályokat követve tanítgassuk, hiszen csak bajt okoz, ha kétféle módszerrel, más-más szabályokkal nő fel a kutya.
Mi motiválhat a kutyanevelésre?
Nem csoda, hogy sok gyermek álma egy kiskutyus. Azonban tisztában kell lenni azzal, mivel is jár egy állat nevelése, gondozása. Ekkor a szülőknek kell tudniuk, képesek-e a kutya gondját viselni. Számtalan oka lehet annak, hogy valaki kutyát szeretne fogadni. A kutyás képek meggyőzőek lehetnek egy gazdi és a kutyusa között lévő kapcsolatról, azonban ezt megtapasztalni a legcsodálatosabb. A legszebb dolog pedig, hogy nem csak mi neveljük, tanítgatjuk az ebeket, hanem mi is tanulhatunk tőlük. Például, hogy minden hibánk ellenére is lehet szeretni egymást, és lelkesedéssel hozzáállni a másikhoz.
Összefoglalva tehát számos előnnyel jár, ha házi kedvencünkkel élünk. Szabadidőnkben nem kell azon agyalnunk, mivel, kivel töltsünk pár órát, a kiskedvencünk ott lesz majd mellettünk, és jelzi, hogy ő készen áll a kikapcsolódásra.