A Fidesz életében történelmi évnek számít 1988, hiszen a párt ekkor alakult meg. A pécsi kezdetekről Nagy Csabát, a pártba tizennyolc évesen belépő politikust, a város jelenlegi alpolgármesterét kérdeztük, a megalakulás éveiről pedig fotósorozatot is közlünk.
– Egypártrendszer idején demokratikus ellenzéki csoportot alapítani, illetve abba belépni okos húzás volt?
– A kis Pollack végzős diákjaként azért választottam ezt az utat, mert már akkor szerettem volna elmondani a véleményemet, szerettem volna alakítani a közéletet. Nem utolsósorban a Fidesz abban az időben megfogalmazott alapértékeit is a magaménak vallottam; egymásra találtunk. Hittem, hogy a világról másképp, nem KISZ-alapon gondolkodó társaimmal bele tudunk szólni a dolgok változásába.
Fotósorozat a pécsi Fidesz első éveiről. KLIKK IDE!
– Két csoport is alakult Pécsen, az egyiket, amelynek ön is tagja volt, Mocsár-nak hívták. Honnan jött ez a név?
– Egy politikai szempontból Pécsen nyilvánosság elé lépő fiatal társaságról beszélünk, amely a Kor-csoport mellett működött. Alig öten voltunk, amikor létrehoztuk. Úgy gondoltuk, s ezt akkor egy középiskolai lapban is publikáltuk, hogy a helyi fiatalok, középiskolások közélete egyenlő a mocsárral. Magyarán: bárki bármit mond, számolnia kell vele, hogy lehúzzák a mélybe, ellehetetlenítik gondolatainak kifejtését. A helyi dagonya körbevett és lehúzott bennünket.
– A pártállamtól, rendőrségtől mennyire kellett tartani?
– A kezdeti hónapokban ugyan voltak kisebb-nagyobb atrocitások, de kellően fiatalok és bátrak voltunk ahhoz, hogy stencilgépekkel sokszorosítsuk az előadásainkra a meghívókat, s ne törődjünk vele, hogy felbontogatják a leveleinket, lehallgatják a telefonokat.
– Volt rázós eset is a megalakulás után?
– Szerencsére elég távol voltunk a fősodortól, azaz a fővárostól, ahol inkább történtek kiélezett esetek. Egyről tudok: szórólapot terjesztettünk egy 56-os fórum kapcsán, ami azért volt rázós, mert akkor még ellenforradalomnak hívták a felkelést. Akkor ez rendőrségi vizsgálatot is vont maga után. Az egész várost felforgatták, hogy kiderítsék, ki gyártotta és milyen géppel a lapokat. Végül, azt hiszem, nem vezetett eredményre a nyomozás.
– A rendszerváltás utáni választáson nagyon jól szerepelt a Fidesz. Úgy tudom, Önöket is meglepte a siker. Annyira, hogy fogalmuk sem volt, hogyan kell vezetni egy várost.
– Húszévesen kerültem be az első pécsi önkormányzat közgyűlésébe. Sokan voltunk fiatalok, s még csak ízlelgettük a városvezetési szerepet. Szerencsére azonban megvolt mögöttünk az az értelmiségi réteg, amely profi szinten segítette munkánkat, ráadásul a közgyűlésben is jelen voltak azok, akik tevékenyen részt vettek a rendszerváltozásban, az új jogszabályok megalkotásában. Akkor, 1990-ben Páva Zsolt és Mikes Éva voltak az alpolgármesterek Krippl Zoltán SZDSZ-es városvezető mellett, s erős volt a Fidesz-frakció. Kis idő alatt belerázódtunk a városvezetésbe, amit az 1994-es választásokon győztes Páva Zsolt eredménye is mutat.