-4 C
Pécs
szombat, január 18, 2025
KezdőlapHírzónaÍgy segíthetünk az ablaknak ütközött, kábult madaraknak

Így segíthetünk az ablaknak ütközött, kábult madaraknak

Ahogy közeledik a hideg, téli idő, úgy merészkednek egyre közelebb a lakott területekhez, városokhoz erdei madaraink némi élelem reményében. Sajnos egyre gyakoribb jelenség az ablaküvegnek ütközés, mely szerencsére nem minden esetben végzetes, sok madár néhány perces, egy-két órás kábultságot követően el tud repülni. Íme néhány jó tanács az Magyar Madártani Egyesülettől ilyen esetekre.

Általában azért ütköznek a madarak az ablaküvegnek, mert a természetben nincs az üveghez hasonló tulajdonságokkal rendelkező anyag, így evolúciósan alkalmazkodni sem tudtak hozzá – írta a Magyar Madártani Egyesület.

Az üveget két jellemzője teszi a madarak számára veszélyessé: oldalról, illetve a népszerű színezett üvegeknél szemből is a környező táj visszatükröződik, szemből nézve pedig az átlátszóság okoz problémát, mint ahogy az alábbi fotókon is jól látszik:

A kábult madarakon ezzel a módszerrel segíthetünk: tegyük egy szellőzőnyílásokkal ellátott, konyhai papírtörlővel vagy újságpapírral borított aljú (ürülék felszívása miatt), biztonságosan lezárható papírdobozba (esetleg sötét vászonnal letakart madárkalitkába), lehetőleg egy kapaszkodásra alkalmas ülőrúdra úgy, hogy a madár farka ne érjen le az aljzatra.

Enni, inni nem kell adni neki, a legfontosabb, hogy az állat a sötét, nyugodt környezetben kipihenhesse a megrázkódtató élményt.

A pihentetés után vigyük ki a dobozt/kalitkát a szabadba (ablaktól távol!) és ott próbáljuk elengedni a madarat anélkül, hogy újra kézbe vennénk. Elengedés szempontjából előnyösebb a dobozos elhelyezés, mert ennek elég felnyitni a tetejét, és a madár máris elrepülhet, míg a kalitka általában szűk ajtaján ez nem biztos, hogy menni fog neki.

A pihentetés letelte után vigyük ki a dobozt/kalitkát a szabadba (ablaktól távol!) és ott próbáljuk elengedni a madarat anélkül, hogy újra kézbe vennénk. Elengedés szempontjából előnyösebb a dobozos elhelyezés, mert ennek elég felnyitni a tetejét, és a madár máris elrepülhet, míg a kalitka általában szűk ajtaján ez nem biztos, hogy menni fog neki – hívta fel a figyelmet az MME.

Nagy segítség lehet továbbá a megelőzés szúnyoghálóval vagy akár a magas irodaépületeknél a a speciális fóliák felhelyezése.

Sajnos a manapság népszerű madársziluettet ábrázoló matricák nem jelentenek biztos megoldást, hiszen nem életnagyságúak és ezek folytonosak és mozdulatlanok, így nem természetesek, ezért alapból gyenge ingert jelentenek.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő