Pár hónapja kezdődtek el a konkrét építési munkák a Modern Városok Program pécsi egyetemfejlesztési beruházásain, és már az első eredményeket láthatjuk: a Gyógyszerésztudományi Kar modern laborokkal gazdagodott, és az épület egy része is megújult. De ezzel távolról sincs vége a munkának.
Ahogy az ismert, csaknem 25 milliárd forintos keretet hagyott jóvá a kormány a Modern Városok Program keretében a pécsi egyetem fejlesztésére, Pécsett elsőként a Gyógyszerésztudományi Kar Rókus utcai tömbjében kezdődtek el az építkezések pár hónapja.
Új laborok várják a hallgatókat
– A jelenlegi laborkapacitások szűkösek, és az épületen is szembetűnő, hogy évtizedek óta nem volt komoly felújítás. Az immár elindult fejlesztés során új laboratóriumokkal, modern eszközparkkal, oktatási helyiségekkel, közösségi terekkel gazdagodik a kar. Méltó helyszíne lesz a magyar és angol nyelvű, valamint a tervezett német nyelvű gyógyszerészképzés számára – nyáron nyilatkozta ezt lapunknak Perjési Pál, a kar dékánja, de máris múlt időben beszélhetünk számos fejlesztésről. Hiszen mint most a dékántól megtudtuk, négy ütemre bontották a 450 milliós beruházást, az első két ütemben több új labor kialakítására került sor, sőt már használatba is vették a helyiségeket a magyar és a külföldi hallgatók. Az MVP program mellett, egyéb források felhasználásával megtörtént az épület külső homlokzatának felújítása, valamint a nyílászárók cseréje is. Jelenleg 150 külföldi és 170 magyar hallgató tanul a karon, a korábbi külföldi hallgatói létszám megduplázását vállalták 2020-ig.
De ezzel nincs vége a beruházássornak, mivel a Rókus utcában az épület belső oldalát, valamint a középső épületet is felújítják, majd több belső egyetemi költözés lezárulta után itt újabb részeket kap a Gyógyszerésztudományi Kar, így megfelelő mennyiségű és jó minőségű oktatási és közösségi tér fogadja a hallgatókat.
Perjési Pál dékán arra is felhívta a figyelmet: a fejlesztéseket egy másik program, az EFOP révén is folytatják: mintegy 300 millió forintból egy új ipari gyógyszerészeti oktatási központot alakítanak majd ki, itt egy francia partner közreműködésével gyakorlati képzéseket tudnak elvégezni, ráadásul a kar nemzetközi kapcsolatait is erősíteni tudják.
Beigazolódtak a remények
Csizi Péter, Pécs országgyűlési képviselője arra hívta fel a figyelmet: a Modern Városok Programban Pécsett fontos célként jelölték meg, hogy az egyetem fejlesztései, a növekvő külföldi és hazai diáklétszám kapcsán a helyi kis- és középvállalkozásokat is erősíteni tudják, hogy a pécsi gazdaság tovább élénkülhessen. A képviselő kiemelte, erre alapozva egyre több helyen láthatjuk, hogy lakások épülnek, éttermek, kávézók nyílnak, mások az ingatlanukat akarják kiadni.
– Nagyon sokan reménykedtek abban, hogy ez a program sikeres lesz, jelentős élénkülést hoz Pécsnek – szögezte le Csizi Péter. – Most, hogy a Modern Városok Programban már nemcsak a terveket, hanem az első pécsi eredményeket is láthatjuk, ezek a remények igazolódnak be.