A pécsi közgyűlés ezekben a percekben is ülésezik. Az eseményt a Pécs TV élőben közvetíti, amelyet a televízió Youtube-csatornáján is megtekinthet.
A közgyűlés napirend előtti felszólalásai során Gulyás Emil MSZP-s politikus a Fidesszel, a választással és a városvezetéssel szemben fogalmazott meg kritikákat, melyekre Páva Zsolt, Pécs polgármestere úgy reagált, hogy az MSZP-nek azon kellene elgondolkoznia, hogy miért van az, hogy a rendszerváltás óta először nem indított saját jelöltet a párt, és a közgyűlési frakciójuk úgy elolvadt, mint a tavaszi hó. Miért gondolják úgy, hogy mindenki más hibás, csak ők nem, és hogy a Fidesz fondorlatos volt; inkább magukba kellene nézni, hogy mi történt.
– Sokat hibáztunk, ez nyilvánvaló – reagált röviden Gulyás Emil. A politikus ezt követően rögtön a Ledina Kerámia Kft.-re tért át, és azt mondta, ő már régen figyelmeztette a Fideszt, hogy a Zsolnay-dolgozók átvételének veszélyei lesznek, és bár tudja, a cég hitel vesz fel, de a dolgozók szerint ez nem biztos, hogy jó lesz.
Páva Zsolt polgármester leszögezte, a Ledina Kerámia Kft. 2016 óta nincs önkormányzati tulajdonban, de az ügyben erkölcsi felelőssége van az önkormányzatnak, ezért is tárgyalt többször az új cégvezetéssel, akik ígéretet tettek a dolgozók kisegítésére.
A napirend előtti felszólalásokat Kővári János zárta, aki ismételten hangsúlyozta a szerdai sajtótájékoztatóján elhangzottakat. Arról is beszélt Kővári, hogy szerinte független jelölt volt Mellár, akit „egyébként pártok is támogattak”. Mint mondta, nem a DK és az MSZP szavazói voksoltak csak rá, hanem a szavazatok felét a Jobbik és az LMP szimpatizánsai adták neki.
Beszámol a rendőrség
A pécsi rendőrkapitány, Korontos Zoltán maga számolt be a rendőrség 2017-es munkájáról, erről ITT írtunk bővebben.
Cserfainé Kovács Ágnes, MSZP-s képviselő a fiatalok drogproblémáira, és azok megoldásának szükségességre hívta fel a figyelmet.
Kunszt Mártának, a DK-s képviselőnek a beszámoló kapcsán az jutott eszébe, hogy az ő plakátokat ragasztó csoportjukra is valakik kihívták a rendőröket, akik azonban nagyon korrektek voltak.
Oszoli Dénes fideszes képviselő elmondta, érzékelhető, hogy a keleti városrészben a rendőrség fokozottabban van jelen, a polgárőrökkel erősödik a kapcsolat, és fontosnak tarják a munkájukat.
A Jobbik részéről Gyimesi Gábor képviselő elmondta: a Komlói úton valóban nagyon zavarja az ott élőket a prostitúció, ami nem is fog megszűnni; a valódi kérdés az, hogy a lányoktól a pénz kihez kerül? Mint mondta, a drogosok miatt elszabadult a pokol, ma már szülői felügyelettel sem lehet kivinni a gyerekeket az utcára. A kérdés ez esetben pedig az, hogy kik árulják a szereket.
Szerinte nagyon kevés az, hogy mindössze három esetben fogtak el terjesztőket, ennél sokkal többen lehetnek.
Decsi István alpolgármester megköszönte a rendőrség munkáját, a határvédelem mellett rengeteg feladata volt a testületnek. Kiemelte, bízik abban, hogy a térfigyelő kamerák telepítésével javulni fog az emberek szubjektív biztonságérzete is a keleti városrészben. A kábítószerrel kapcsolatos problémák kapcsán elmondta: gyors és határozott fellépést vár a rendőrségtől minden esetben, hiszen mindegy, milyen szerről van szó, a pécsieket rendkívüli módon zavarja.
Őri László alpolgármester szintén köszönetet mondott, ugyanakkor ő is a drogproblémára hívta fel a figyelmet, a helyzettel biztosan tenni kell valamit. Hozzátette: tisztában van azzal, hogy nem lehet lehetetlen feladatot elvárni a rendőrségtől, de a szolgálatot, az odaadó munkát igen. Ha a rendőrség továbbra is így teszi a dolgát, a kamerarendszer működésével nemcsak a statisztika, hanem a pécsiek biztonságérzete is javulni fog.
Korontos Zoltán rendőrkapitány a kritikákat megköszönve azt mondta, arra kéri a képviselőket, hogy a különböző szakmai fórumokon találkozzanak, beszéljenek, valamint várja a panaszokat, észrevételek is. Az ajtóm nyitva áll – közölte.
Az ÖPE képviselője, Varga Péter konkrét cselekvési terv elkészítését javasolta, amit a közgyűlés is támogatott.
Ezt követően a polgárőrség is beszámolót tartott, melynek munkáját szintén megköszönték a képviselők.
Kisebb módosítások a PÉSZ-ben, óvodavezetőkről döntöttek
Egyelőre marad a változtatási tilalom a Surányi út környékén, mert további egyeztetéseket szeretnének a kérdésben – mondta Girán János bizottsági elnök. Majd a Pécsi Építési Szabályzat kisebb módosításairól döntöttek, valamint a város településképi védelméről és a helyi építészeti-műszaki tervtanács működtetéséről szóló rendeletének módosításáról.
A közgyűlés több pécsi óvodavezetőt is kinevezett, pályázatukat elfogadva.
A Tüke Busszal kötnek szerződést
A pécsi közlekedésszervezést átalakítják, így ismét közvetlenül a Tüke Busz Zrt.-vel köt a város szerződést (nem a Biokom Mobilitási Központjával) a tömegközlekedési feladatok ellátására, a Biokom Kft. pedig a menetrendet tervezi meg, készíti elő, valamint a pénzügyi kontrollingot biztosítja továbbra is.
Gulyás Emil MSZP-s képviselő úgy vélekedett, hogy támogatandó az előterjesztés, a vita abban van, hogy miért nem volt ez mindig így.
Kővári János (ÖPE) elmondta, azoknak a megyei jogú városoknak, amelyek maguk tartják fent a helyi tömegközlekedést, több állami forrásra lenne szükségük, mivel most Budapest viszi el az erre szánt állami pénz 90 százalékát.
Szerinte, az elmúlt években kialakított fonódó hálózat 300 millióval terheli meg a költségvetést, ahogyan rossz döntés volt – bár szükségességét nem vitatja – a buszbeszerzés is, amit 3,5 milliárdos hitelből valósították meg. Attól, hogy a jegybevételek a Tüke Buszhoz kerülnek, még nem oldódik meg a város tömegközlekedésének finanszírozása, a múlt év végén hitelt vett fel a vállalat – vélekedett.
Decsi István alpolgármester leszögezte, csődközeli helyzet sem volt a cégnél, és hitelt sem vett fel a vállalat a közlekedés finanszírozására.
Gyimesi Gábor jobbikos képviselő szerint le kell vonni a tanulságot az esetből, kérdés, hogy mi volt a Biokom Mobilitási Központ létrahozásának szerepe, miközben a menetrend nagyon pazarló.
– Jó, hogy rengeteg busz van, de nagyon sok az üres járat, valami nem stimmel a menetrend összeállításával – fogalmazott. Kiemelte, terjed az a pletyka is, hogy az állam átvenné a tömegközlekedést.
Páva Zsolt, Pécs polgármestere azt mondta: nem akarnak ragaszkodni egy modellhez, mert a legfontosabb az, hogy Pécsen jó tömegközlekedés legyen, s be kell vallani, hogy a korábbi modell nem váltotta be a hozzáfűzött reményeket, és azért módosítják azt, hogy könnyebben, egyszerűbben és átláthatóan lehessen működtetni a tömegközlekedést.
A városvezető az ellenzéki kritikák kapcsán arra is felhívta a figyelmet, hogy láthatóan nagyon sok változás történt az elmúlt években a pécsi tömegközlekedésben, ami pénzbe került, de ma már nincsenek lerobbanó járatok, fáklyaként égő buszok.
Gyimesi Gábor hozzászólására reagálva azt mondta, hogy a kormány tud a finanszírozási problémáról, és Pécs is várja a kormány döntését, hogy miként lehet megoldást találni.
Túl sokat kértek a cégek
Egy 861 millió forintos üzemcsarnok-építési pályázatról azért kell lemondania a városnak, mert az építőipari cégektől. jóval magasabb összegű ajánlatok érkeztek Páva Zsolt, Pécs polgármestere azt mondta, hogy a város hasonló pályázatot nyújt be, más feltételeket.