A PTE-t érintő újabb közbeszerzési ügyben hosszú hallgatás után újra megszólalt a nagyobb nyilvánosság előtt Imhof Gábor, az intézmény korábbi gazdasági főigazgatója. Az egyetemről korábban vesztegetés gyanúja miatt eltávolított közgazdász szakember most Hollandiában keresi kenyerét.
– Évek óta tart az Ön ellen folyó eljárás, gondolom, a család is nehezen viseli a mostani helyzetet, munkát például talált?
– Akárhol is akartam munkát vállalni Magyarországon, nem találtam. Vagy azért, mert valaki utánam nyúlt. Vagy azért nem találok munkát, mert ahová mennék, ott azt mondják, félnek attól, hogy ha elterjed a híre, hogy felvesznek, akkor egy hét múlva jön a NAV. Viszont valamiből élni kell, ezért nem volt más lehetőségem, mint külföldre menni. De még ott sem egyszerű, hiszen mit mondok az új munkahelyemen? Hogy 70 nap múlva haza kell jönnöm másfél hónapra a tárgyalásokra? Így jött Hollandia, ahol acélbetétes bakancsban napi tíz órán keresztül bontottam a vasbetonfalakat. Ennek utólag azért örülök, s ha nem lesz más, akkor vissza is fogok menni, mert kitisztult a fejem, jót tett az egészségemnek, bár a családom természetesen nem örül neki. Pécsen meg sem próbálkozom elhelyezkedni, teljesen feleslegles lenne.
– Hogyan áll, milyen szakaszban van jelenleg az ön ellen folyó eljárás?
– Nem a nyilvánosság a védekezés fóruma, ezért nem szeretnék magáról a tárgyalásról beszélni, szerintem így tisztességes. Az ügy halad a saját medrében, bár nincs egyszerű dolga a bírónak. Még csak most ért véget a vádlottak kihallgatása, s most kezdődnek majd a tanúkihallgatások, s majd ha eljutunk odáig, akkor végezetül a lehallgatási anyagok.
– Legutóbb a PTE közbeszerzései kapcsán hallatott ismét magáról. Miért érezte úgy, hogy meg kell szólalnia ebben az ügyben?
– Úgy gondolom, minden magyar állampolgár szabadon hozzászólhat egy közintézmény működéséhez. A fő ok az én ügyem, amelyről sosem rejtettem véka alá, hogy takarítási akció és koncepciós eljárás volt. Páran, de elsősorban én, útban voltunk bizonyos személyeknek. Mindenhol elmondtam már, hogy amikor 2008-ban az egyetemre kerültem, az intézmény akkora válságban volt, hogy még a bérekre sem volt pénz. De 2010 végére eljutottunk odáig, hogy az adósságállomány egymilliárd forintra csökkent, a klinikum már nem volt veszteséges, megcsináltuk az integrációt. Ami pedig a beszerzéseket illeti, gyakorlatilag mindent közbeszerzés útján valósítottunk meg, és csökkenteni tudtuk a beszerzési árakat. Viszont ennek köszönhetően számos cég kiesett a pikszisből. Most az ÁSZ szerint 121 tételből a le nem folytatott közbeszerzések miatt volt 121 hiányos. Ezt szerintem nem lehet megmagyarázni.