-3 C
Pécs
hétfő, január 20, 2025
KezdőlapAbszolút NőIndul a fröccsszezon!

Indul a fröccsszezon!

Meleg idő, napsütés és szomjúság – ez a fröccsszezon elejét jelenti. A kora nyár elengedhetetlen kelléke ez a nedű, főleg Pécsett, ahol kiváló minőségű borokat kortyolgathatunk. Most megmutatjuk, mit kell tudni a fröccsről!

A fröccs pályafutása

A fröccskészítésről és feltalálásáról sajnos nincsen megbízható szakirodalom, annak ellenére, hogy megtámadhatatlan hungarikum, és minden magyar ismeri. A legenda szerint 1842. október 5-én egy összejövetel alkalmából, ahol többek között Fáy András, Vörösmarty Mihály és Jedlik Ányos is részt vett, Jedlik – legújabb találmányát prezentálva, szódát spriccelt a társaság borába. Neve németes volt: spritzer, ezt a kreatív nyelvművelő Vörösmarty fröccsre keresztelte át. Hogy ebből mi igaz és mi nem, már nem fogjuk megtudni. Annyi viszont biztos, hogy Jedlik Ányos gyomra nem bírta a bort, és ezt enyhítvén szikvizet adott a nedűhöz – így született meg az érdekes keverék.

Szóda 2

A 19. század utolsó évtizedében elterjedt szó semmilyen magyar etimológiai szótárban nem szerepel, így csakis a legendára támaszkodhatunk, miszerint Vörösmarty hozakodott elő a magyaros elnevezéssel. A fröccs lényege abban rejlik Filákovity Dusán pécsi borszakértő szerint, hogy a bor kellemes ízvilágát és illatait a szóda gyönyörűen kiemeli, és a dehidratációtól is megvéd, hisz egyszerre vizet is beviszünk az alkohollal. Más nemzeteknél is megtalálható a bor vízzel való keverése, de szódás kombináció csak a magyaroknál ismert.

[box title=”Arányok” box_color=”#f96a5d”]

Kisfröccs (rövid lépés, fütty, tréfa): 1 dl bor, 1 dl szóda

Nagyfröccs (hajtás, löket): 2 dl bor, 1 dl szóda

Hosszú lépés: 1 dl bor, 2 dl szóda

Házmester: 3 dl bor, 2 dl szóda

Viceházmester: fordított házmester, vagyis 2 dl bor, 3 dl szóda

Kisházmester: 1 dl bor, 4 dl szóda

Maflás vagy mafla: 5 dl bor, 5 dl szóda

Polgármester: 6 dl bor, 4 dl szóda

Krúdy fröccs: 9 dl bor, 1 dl szóda

Lámpás: 15 dl bor, 5 dl szóda

Háziúr (bivalycsók): 4 dl bor, 1 dl szóda

Újházi fröccs: bor és a kovászos uborka levének elegye[/box]

Hogyan és miből?

A jó idő közeledtével a fröccs talán a legjobb választás, ráadásul a bor és szóda párosa manapság reneszánszát éli. Hűsítő, kellemes és zamatos ital. A borszakértő felhívja a figyelmünket, hogy pár alapszabályt azonban tartsunk be, ha fröccsöt szeretnénk kortyolgatni.

  • Fontos, hogy a fröccs mindig hűvös legyen!
  • Igyuk lehetőleg fehérborból vagy rozéból.
  • Ha a fehér mellett voksolunk, az olaszrizlingből, zöldvelteliniből és sauvignon blanc-ból készítsük elsősorban italunkat!
  • Tévhit, hogy a fröccsöt rossz borból kell inni, minél jobb a bor, annál ízletesebb a nedű.
  • A fröccs akkor jó, ha a pohár oldalán gyöngyözik a szóda.

Fröccs

Ne feledjük, hogy nem kínos elit pincékben sem fröccsöt kérni, sőt egyes vendéglátósok és boros gazdák kifejezetten örülnek, ha a vendég nem félénk fröccsöt rendelni nyáron. Pécsi lévén pedig életünkben legalább egyszer érdemes betérni egy kultikus borozóba, és legurítani egy izgalmas keveréket – alább a helyek listája.

[box title=”Kultikus borozók és pincék Pécsett” box_color=”#8bb3f4″]István Pince, Monte Cristo, Tramini Söröző és Borozó, Papucs, Radó Pince, Somogyi Pincészet, Tüke Borház, Winespiration, 100 éves borozó, Rézangyal, Villányi Borozó, Hörpintő[/box]

[box title=”További, édes fröccsök” box_color=”#4863a2″]

Málnás fröccs: 2 dl bor (fehér, száraz), 1 dl szóda és egy kis málnaszörp

Almafröccs (alkoholmentes): 2 dl almalé, 1 dl szóda

Maci: 1 dl bor (vörös), 1 dl szóda és egy kis málnaszörp

Mismás: 4 dl bor (vörös), 1 dl baracklé [/box]

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő