Hivatalosan október 15-e és április 15-e között tart a fűtési időszak, ami sok veszélyt tartogathat az óvatlan lakók számára. Néhány jó tanácsot a kezdés előtt megosztott a Baranya Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság, amivel biztosan elkerülhetjük a baleseteket.
A katasztrófavédelem rögtön egy döbbenetes adattal kezdett, mint írják, az elmúlt évek lakástüzeinek 61 százaléka, a szén-monoxid-mérgezéseknek pedig 60 százaléka a fűtési szezonban történt. De mi és miért okozhatta ezeket?
A fűtőeszközök, hőtermelő berendezések, többségük lánggal működik. Hibás telepítésükből, nem megfelelő használatukból, a karbantartás hiányából eredő problémák vezethetnek a fenti bajokhoz.
A szakértők azt javasolják, a fűtőeszközök (kandallók, kályhák) telepítését bízzuk szakemberre, a karbantartásuknál pedig mindig kövessük a gyártói utasításokat. Évente egyszer érdemes ellenőriztetni (nem csak ősszel lehet igényelni!), és ha szükséges, kitisztíttatni az egységeket kéményseprővel.
Igazából nem az ellenőrzés időpontja, hanem a rendszeresség a fontos.
Aki fával vagy egyéb szilárd tüzelővel fűt, annak évente, aki pedig gázzal, annak kétévente érdemes igénybe vennie az ingyenes kéményellenőrzést. Azoknak, akik most szeretnék megvizsgáltatni a kéményüket, előfordulhat, hogy várniuk kell, mert ilyenkor leterheltebbek a szakemberek.
Jó tanácsok azoknak, akik fával fűtenek:
- A lakástüzek megelőzése érdekében tartsuk távol a tüzelőt és egyéb éghető anyagokat a fűtőeszköztől.
- A kipattanó szikrák ellen használjunk szikrafogót.
- Kerüljük a nedves, kezelt fával, szeméttel fűtést, mert ezek fokozzák a kéményben a korom és kátrány lerakódását. Ha azt nem távolítjuk el, meg fog gyulladni, és a tűz könnyen átterjedhet a ház tetőszerkezetére is. Évente 900-1000 lakástűz a kéményben keletkezik.
A szén-monoxidról…
Szén-monoxid ott keletkezik (nem csak gázfűtésnél), ahol nyílt lánggal fűtenek, és nem megfelelő a szellőzés. Ha elérhető a fűtőeszköz égéstere, látható a láng, akkor gondoskodni kell a légbevezetésről, különben létrejön a mérgező gáz. Nem elegendő néha kinyitni az ablakot, állandó és automatikus levegő-utánpótlást kell biztosítani.
A szén-monoxid színtelen, szagtalan gáz, ezért életet menthet, ha van (és működik is) az érzékelőnk.