Inkább ne akard tudni, hol jár a gyereked! Vagy mégis?

Hirdetés

Vajon épségben hazaér gyalog a gyerek? Vajon ellógja a délutáni szolfézst? Hol járhat most, ha nem veszi fel a telefonját? Kérdések, melyekre praktikus megoldást nyújtanak az egyre népszerűbb nyomkövető alkalmazások. Praktikus, mégis káros lehet, hiszen összezúzhatja a szülő és a gyermek közötti törékeny bizalmat.

Egy mai alsósnak már szinte biztos, hogy van telefonja, amit nem éppen meetingek ütemezésére vagy üzleti e-mailek lebonyolítására használ, sokkal inkább játékra és arra, hogy szüleit értesítse, ha valami baj van. Ha a kisiskolás egyedül jár haza, akkor sok szülő aggódik. Erre praktikus megoldást kínálnak az úgynevezett nyomkövető alkalmazások, melyek segítségével a szülő bármikor rá tud pillantani, hogy hol jár a gyerek; csupán annyit kell tennie, hogy telepíti az alkalmazást a telefonjára.

Kisiskolásnál még oké, serdülőnél felejtsük el!

Bár állítják a nyomkövető alkalmazások készítői, hogy az applikáció használata javítja a szülők gyermekükhöz fűződő kapcsolatát, ez nem feltétlenül van így. Ha indokolt, egy 8-12 éves gyermek még megértheti, hogy mi a gyakorlati haszna egy hasonló alkalmazásnak, egy tinédzser már nem biztos, hogy jó szemmel nézi, ha az anyuka árgus szemei még a suliban is figyelik. Dr. Goldmann-né Fehér Hajnalka pécsi gyermekpszichológus szerint a serdülő fiatal egyik legfontosabb életkori feladata ugyanis a szülőről történő leválás, a függetlenedés. Ennek fontos alapköve a bizalom.

– Ha nem bízom a gyermekemben, akkor alapvetően a kapcsolatunkat kérdőjelezem meg. Ha a szülő állandóan ellenőrizgetni akar – és az teljesen mindegy, hogy ezt jó szándékból teszi-e – akkor maga ellen fordíthatja a gyermekét – mondja a szakember.

A pszichológus szerint az ilyen nyomkövető alkalmazások teljes bizalmatlanságot szülhetnek és olyan ellenséges légkör alakulhat ki, amivel visszafordíthatatlan károkat okozhatunk a gyermeknek, illetve a gyermekkel való kapcsolatunknak.

– A gyerek és a szülő közötti bizalom ezerszer fontosabb, mint az, hogy minden percben tudjuk, hogy hol jár a gyerekünk. A világban leselkedő veszélyektől nem ezzel a módszerrel tudjuk megvédeni leghatékonyabban őket – hangsúlyozza Goldmann-né Fehér Hajnalka.

A serdülő fiatalok élete éppen arról szól, hogy saját döntéseket akarnak hozni. Ha a szülők nem engednek nekik ebben kellő szabadságot, azzal csak nekik ártanak.

Van olyan helyzet, amikor mégis érdemes beüzemelni a nyomkövetőt?

Tiszta sor, hogy a gyerek tudta nélkül ne aktiváljunk semmit a telefonján, és csakis akkor használjunk nyomkövető alkalmazást, ha valóban indokolt. Ha a gyerek gyalog jár edzésre, esetleg későn van különórája, és ragaszkodik hozzá, hogy társaival menjen. A letölthető programok rendre felhívják a szülők figyelmét, hogy magyarázzák el, az ő érdekükben telepítik az alkalmazást, és ahogy a szülő figyelheti, hogy biztonságos útvonalon közlekedik-e hazafelé, úgy a gyerek is ellenőrizheti, mikor ér haza anyukája a munkából.

A legtöbb wifi-kapcsolatot vagy aktív GPS-t igénylő alkalmazáson van vészriasztási funkció, melynek köszönhetően úgy kérhet segítséget a használó, hogy nem indít közben hívást. A KidControl applikáción például be tudunk állítani különböző zónákat, a program pedig értesít minket, ha a gyerek belépett ezekbe. A Kids Tracker is hasonló program, mondjuk megakadt a szemünk egy funkción: értesítést kaphatunk akkor is, ha a gyerek olyan autóban ül, ami túllépi a megengedett sebességhatárt.

[su_box title=”Hasít a pécsi alkalmazás” style=”soft” box_color=”#ff474e” radius=”2″]

Több mint három éve működik egy pécsi „találmány”, a Kezedben a biztonságod! ingyenes mobilapplikáció, mely révén akkor is hívhat segítséget a gyerek, ha telefonálásra nincs mód. Az alkalmazást több ezer felhasználó vette már igénybe Pécsett; sokan csak azért telepítik, hogy tudják, merre jár a gyerek, ha hazafelé tart edzésről vagy az iskolából.[/su_box]

Hirdetés