Hirdetés

Sokszoros a túljelentkezés az egyetemekre, miközben drasztikusan csökken azok száma, akik szakmát tanulnának az érettségi után. Lejárt a jelentkezési határidő a gimnazisták számára, kijelölték az utat, amin továbbmennének. De vajon a pécsi fiatalok körében is hasonló jelenséget figyelhetünk meg, vagy nőtt a szakmát tanulók száma?

Az elmúlt években felismerve a szakemberhiány miatt kialakult problémát, a kormány lépéseket tett azért, hogy a szakképzések felé csábítsa a frissen érettségizett diákokat, például számos ösztöndíjat vezetett be a szakmát tanulók számára.

Ritter Attila, a Janus Pannonius Gimnázium igazgatója elmondta, a végzősök közül szinte mindenki továbbmegy valamelyik felsőoktatási intézménybe.

Az egyetem még mindig a legmenőbb

– Nálunk kiemelt szerepet játszik a továbbtanulásra való felkészítés, a tantervben szerepel, hogy a tanároknak komolyan kell foglalkozniuk a témával. Minden évben számos tájékoztatóra eljárnak a végzősök, a Janusban hagyomány, hogy öregdiákokat hívnak vissza beszámolókra, milyen is az az egyetem, ahol ők tanulnak – mondta.

Zalay Szabolcs, a Leőwey Klára Gimnázium igazgatója szerint a továbbtanulási hajlandóság az iskolától függ. Mint mondta, hozzájuk túlnyomó többségben olyan diákok érkeznek, akik célzottan a felsőoktatási intézmények felé tartanak.

– Ezt mi tudjuk és ennek megfelelően erre is készítjük fel a őket. Komoly tehetséggondozás folyik, számos versenyen vesznek részt a fiatalok. Másfelől a tanároknak is komoly szerepe van, hogy pályaorientációs segítséget nyújtson a diákoknak.

Az igazgató szerint ezek alapján érthető, hogy a leőweys diákok elenyésző többsége hagyja abba a tanulmányokat érettségi után, tízből nyolc-kilenc diák biztosan jelentkezik valamelyik felsőoktatási intézménybe.

Nagy szükség volna a szakmákra

– Az évek tapasztalatai pedig azt mutatják, a tanulók hatvan-hetven százaléka sikeres felvételit is tesz és ott folytathatja tanulmányait, ahová első helyen jelentkezett – nyilatkozta lapunknak.

Tisztában vagyunk vele, hogy egyre kevesebben választják a szakképzéseket és hiánnyal küszködnek. Hosszú éveknek kell eltelnie, hogy egy esetleges változást látni lehessen. Mi mindenesetre teljesen a családra és a diákra hagyjuk a döntést, hogy merre tovább – mondta.

Hirdetés