Társadalmi egyeztetésre bocsátotta a kormány a 2021–27-es uniós költségvetési ciklushoz kapcsolódó Területfejlesztési Operatív Program legújabb „fejezetét”, a TOP Pluszt. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a települések jelzik a kormányzat számára a következő évekre vonatkozó fő stratégiai fejlesztési céljaikat. Azaz, hogy milyen saját beruházásokra szeretnének majd uniós forrásokat felhasználni, milyen irányba akarják fejleszteni a várost.
Ruzsa Csaba, Pécs alpolgármestere a PécsMa.hu-nak elmondta, több célterületet jelölt ki a város.
- A zöld város koncepcióba beemelték az alternatív energiák felhasználását célzó fejlesztéseket, a zöld busz programot, és ide tartozik a Tüskésréti út folytatása, aminek célja a belvárosi forgalom és ezáltal a légszennyezettség csökkentése.
- A gazdasági és iparfejlesztés fejezetbe az ipari területek előkészítése és az irodaház-fejlesztés tartozik.
- Turisztikai fejlesztésekre is pályáznának, a rég várt akvaparkot hotellel együtt építenék meg, a Mecsek turisztikai fejlesztését pedig azon a vonalon tervezik folytatni, amelyen a Misina-tető felújítása megindult.
- Külön fejezete van a közösségi sportfejlesztéseknek: parkokban szeretnének sportolási lehetőséget biztosítani a pécsieknek ezek révén.
- Intézményfelújításra (óvodák, bölcsődék) is ebből az uniós keretből igényelnének forrást.
- A bérlakásállomány felújítással vagy építéssel való fejlesztésére is szeretne uniós forrást szerezni a város, egyelőre kérdés, hogy ez a cél a TOP Pluszba belefér-e.
Határozott célja az önkormányzatnak, hogy a lehető legtöbb uniós forrást sikerüljön lehívni a kiemelt fejlesztési célokra – fogalmazott az alpolgármester.