Irán nehezen talál vevőt exportra szánt olajának csaknem negyedére, jeleként annak, hogy az iráni nukleáris fejlesztési program miatt bevezetett nyugati szankciók máris éreztetni kezdik hatásukat – írta a hétfői Financial Times.
A londoni gazdasági napilap iparági forrásai szerint Teherán napi 500 ezer hordó pluszmennyiséget próbál értékesíteni Kínának és Indiának; ez a tavalyi átlagos napi iráni nyersolajexport 23 százaléka.
A lapnak nyilatkozó szakértők egyike szerint Iránnak „súlyos problémái vannak új vásárlók fellelésével”.
Ha Irán március közepéig nem talál vevőt erre az olajra – amely éppen megegyezik az európai finomítók által tavaly vásárolt iráni olajmennyiséggel -, akkor kénytelen lesz az el nem adott olajat tartályhajókon tárolni, vagy kitermelését visszafogni. Mindkét megoldás az olajárak emelkedését okozhatja – áll a hétfői Financial Times-ban.
A lap idézi a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) adatait, amelyek szerint Kína – az iráni olaj legnagyobb egyedi vásárlója – tavaly naponta átlagosan 550 ezer hordó iráni nyersolajat vett, jelenlegi iráni olajimportja azonban ennek a mennyiségnek a fele. Az IEA szerint mindeközben az európai finomítók is már visszafogták iráni olajvásárlásaikat.
Az EU a múlt hónapban döntött az iráni olajimport-stopról, de az intézkedést teljes körűen csak július 1-jétől érvényesíti, hogy az iráni nyersolaj fő európai vásárlóinak – Görögországnak, Spanyolországnak és Olaszországnak – legyen ideje más beszerzési források után nézni.