A BIOKOM Nonprofit Kft. megbízásából 2015. március 30. és április 10. között kerül sor Pécs teljes területén a közterületen lévő platánfák permetezésére csipkés poloska kártevő ellen. A beavatkozás az éjjeli órákban történik, este 10 órától másnap hajnal 4-ig. A munkák a város területén mintegy 1700 faegyedet érintenek.
A permetezés során felhasznált szer a Vektafid A, ez III. (szabad felhasználású) forgalmazási kategóriájú rovarölő szer (hatóanyaga a parafin olaj), valamint a Champ. DP, amely III. forgalmazási kategóriájú gombaölő szer (hatóanyaga a rézhidroxid). Mindkét szer vízi szervezetekre kifejezetten veszélyes, viszont emberekre, állatokra, méhekre veszélyt nem jelent!
A munkaegészségügyi várakozási idő mindkét szer esetében 0 nap, az élelmezés-egészségügyi várakozási idő tekintetében pedig nincs kikötés megadva. Gombaölőszert korábban nem kevertünk a lemosó permetezéshez használt anyagba, most viszont a gnomónia és a monília elleni szert is felhasználjuk a fák egészségi állapotának megőrzése érdekében.
A szolgáltató felhívja a lakosság figyelmét, hogy a munkálatok nagyobb hanghatással járhatnak, mint amilyenekhez éjszaka hozzászokhattak. A szakemberek igyekeznek mindent megtenni annak érdekében, hogy ne zavarják az éjszakai pihenést. Az éjszakai permetezést a ritkább gyalogosforgalom is indokolja, így a munkavégzés kevésbé zavarja a járókelőket és a forgalmat.
[box title=”Miért célszerű védekezni csipkés poloska ellen?”]A csipkéspoloska kifejezetten a platánfák kártevője. A kártétel a fák levelein, azok nedveinek elszívásával keletkezik. Ezt követően a sérült levéllemez már nem tud regenerálódni, így fokozatosan elveszíti funkcióját, a továbbiakban már nem tud táplálékot nyújtani a növény számára, így az fokozatosan legyengül, majd tönkremegy. A kártevők a fa alatt, illetve annak kérgében a törzsön telelnek át, amelynek vegyszeres lemosásával igen jó hatásfokkal tudjuk gyéríteni a rovarállományt. A rovarok sajnos nem csak a növényekben okoznak kárt, hanem jelenlétükkel zavarják a lakosságot is. Életük nagy részét a fák koronájában töltik, de egy kisebb szél is képes onnan lesodorni őket, így könnyen bekerülhetnek a lakóházakba, gépkocsikba, vagy éppen az ember ruhájára. Mint a legtöbb poloska, így ezek a rovarok visszataszítóak lehetnek az ember számára.[/box]