Mindig kell egy ember, aki akar, aki harcol, küzd egy célért. Ilyen Lakner Tamás Liszt Ferenc-díjas karnagy, egyetemi tanár, zenész, énekes. A Bartók Béla Férfikar vezető karnagya két útja között beszélt az MTI-Pressnek arról, milyen volt Londonban, az olimpia felvezető műsorában képviselni Magyarországot, lesz-e XVI. Bordalfesztivál, és mire készül a Bartók Béla Férfikar, amely sikerrel pályázott az Európa 10 legjobb kóruslemezének kitüntető címéért, és be is került a legjobbak közé egyetlen amatőr együttesként.
Ami mindenen túltesz: ismét Pécset választotta az Europa Cantat vezetősége a soros kórusfesztivál helyszínéül. A várost, ahol már egyszer megrendezhették a 6000 vendéget befogadó találkozót. A közeljövőben Torinóban, az idei Europa Cantat helyszínen már be is mutatkozhat Pécs, mint a következő vendéglátó.
– A napokban lépett fel a Bartók Béla Férfikar a londoni Royal Festival Hallban az olimpiát felvezető műsorban. Öt világrész hatszáz énekese énekelte el Carl Jenkins A hős útja című oratóriumát, amelyet erre az alkalomra írt a neves zeneszerző. Egész Európából mindössze két kórust hívtak meg, hogy esett a választás a pécsi Bartók Béla Férfikarra?
– Ez a férfikórusok világtalálkozója volt, öt világrész 19 férfikarát hívták meg. Carl Jenkins férfikari oratóriuma különböző földrészeket elevenít meg, ezt mutattuk be a zsúfolásig megtelt Royal Festival Hallban, amely Európa egyik legrangosabb koncertterme. Mivel mi kétszeres olimpiai bajnokok vagyunk, ránk találtak a szervezők. Talán az is közrejátszott a figyelemben, hogy az International Classical Music Awards európai országok rangos zenei magazinszerkesztőiből alakult zsűrije a 2011-ben megjelenő európai kóruslemezek közül kiválasztotta a legjobb tizet, és ide sorolta a Bartók Béla Férfikar Erkel-lemezét. Óriási szakmai siker, mert mi voltunk az egyetlen amatőr együttes a jelöltek közül.
„Egyszer volt Pécsett Európa Cantat” – emlegetik tréfásan a pécsiek az 1988-as rendezvényt, amikor megszépült a város, az épületek homlokzatait letisztították, mindenütt kitakarítottak, mint ahogy a nagy ünnepek előtt szokás, és a belváros megtelt dallal, mosollyal, jókedvvel, itt volt a világ. Nagy áttörés volt akkor a sok ezer derűs énekes, zenész jelenléte. A felejthetetlen első varázsát is visszaadta a Pécs Cantat 2010-ben, amikor Európa Kulturális Fővárosaként 1200 dalost látott vendégül öt földrészről, és szállt a dal mindenütt.
– Háromévente rendezik a nagy Europa Cantatokat, idén július 27-től augusztus 5-ig Torinóban, majd 2015-ben ismét Pécsett lesz. Óriási szerepe volt a kiválasztásban a 2010-es Pécs Cantatnak, mert akkor eljött a Cantat vezetősége is, megnézték a rendezvényt, elragadtatással nyilatkoztak az atmoszféráról, a rendezésről, a művészi színvonalról, elsősorban a pécsi karnagyok nagyszerű műhelymunkájáról. Nagyon hosszú munka eredménye ez az elismerés. Július végén, augusztus elején az idei Europa Cantat torinói záró estjén egy Kodályt idéző műsorral mutatkozik be Pécs, mint a Cantat következő helyszíne. A nép- és műzene egymásra ható világában mutatkoznak be a pécsi dalosok és néptáncosok, ezzel szeretnénk ráhangolni a torinói fesztivál vendégeit, hogy jöjjenek el Pécsre.
Koncertek a villányi borpincékben
Lakner Tamás 1974 óta a Szélkiáltó együttes vezetője, énekel, játszik sokféle hangszeren az együttesben. Aki szereti és figyelemmel kíséri a műfajt, amelyet a Szélkiáltó képvisel, szívesen hallgatja a Hangzó Helikonban kiadott, eldalolt Márai-szövegeket és biztosan nagy sikere lesz a következő lemeznek is, amely Himnusz a borhoz címmel jelenik majd meg. Magyar költők bort dicsőítő gyönyörű verseit zenésítik meg Janus Pannoniustól József Attiláig, zenei élményt nyújtva a vers és a bor kedvelőinek is.
A bordalfesztiválok ötletadója, fő szervezője, vezető karnagya is Lakner Tamás. A bort dicsőítő férfikórusok már 19 éve jönnek Pécsre, s a Villány-Siklósi Borút falvaiba, van hogy „csak” Európából, máskor pedig más földrészekről is, ha a világtalálkozó a soros. Nem könnyű megteremteni az anyagi feltételeket, de a főszervező-karnagy nem panaszkodik, inkább tervez.
– Szeptemberben lesz a XVI. Európai Bordalfesztivál, remélem az anyagi feltételek is meglesznek. A város segít, eddig is segített, a jövőben is ebben bízunk, de ez kevés. Sokféle forrásból kell a hiányt pótolnunk, s ez nagyon nehéz. A fesztiválokat sok évre előre tervezik általában, mi nem merjük, mert nem tudjuk, mi várható, de sokan szeretik, szívügyüknek tekintik a bordalfesztivált, ezért segítenek. Így például a villányi borászok. Az ő pincéikben lépnek fel az első napon a férfikórusok, a hűs pincében ülve, kedélyesen borozgatva, majd a gálakoncert közönsége előtt, mely remélhetően idén is a Kodály Központban lesz, mint ahogy tavaly is ott volt.
A zárónapon délelőtt a borút falvaiban a vasárnapi misén lépnek fel, a helybeliek finom ebédre várják a vendégeket, aztán minderre a korona a Széchenyi téren: a szőlő-bor felvonulás, a bíborban-bársonyban vonuló borrendek, a menet közben daloló kórusok, és nem utolsó sorban a kiváló borászok, akik nedűit kóstolva élvezhetjük az ünnepet.