Hirdetés

A Zsolnay Kulturális Negyedben, a PTE Művészeti Kar Kerámia Tanszékén idén augusztusban is tartottak kerámia-szimpóziumot, amire idén – nosztalgiából – ismét az ivóedények tematikát választották.

Mint Komor István, a ZsÖK Nkft. vizuális művészeti vezetője elmondta, a kerámiaművészet spiritualitása ma is körbelengi a Zsolnay Kulturális Negyedet, ezért is érzi úgy a ZSÖK Nkft. vezetése, hogy ezt a szellemet ápolni, támogatni kell. A Nemzeti Kulturális alaptól elnyert támogatás segítségével így idén augusztusban is megvalósulhatott a kerámia-szimpózium, ami azért fontos, hogy a kortárs kerámiaszakma kötődjön a Zsolnay Negyedhez. Megemlítette még: egyben adóznak a télen elhunyt Sárkány József művészettörténész emlékének, aki nagyon sokat tett a DeForma csoportért.

Dobány Sándor, a DeForma csoport alapítója, most, 26 év után ugyanahhoz a témához tért vissza az idei szimpóziumon: az ivóedényekhez.

– Nagyon szerencsés találkozás volt ez Komor Istvánnal és a ZSÖK-kel – véli a keramikusművész. – Azt idei amolyan „nosztalgia” DeForma-szimpóziumnak indult, és ezért is találtam ki az ivóedényeket, mert annak idején az volt a legelső. Óriási eredménynek tartom, hogy itt lehetünk, és talán még lelkesebben dolgozunk, mint valaha. Az is kiderült, hogy tudunk továbbra is együtt alkotni, beszélgetni, világot megváltani… Ami nem mindegy, mert azért az 1990-es évek itthoni kerámiakultúrájában van némi lenyomata a DeForma csoportnak. Az eredeti célunk az volt, hogy megmutassuk, a nagy gyárakon kívül is lehet funkcionális kerámiával foglalkozni, noha, persze, mindig gyárakkal szerettünk volna együtt dolgoztunk. Mert pár év után kiderült, hogy sajnos erre nem nagyon van igény, ezért is lettünk talán kicsit individuálisabbak a szimpóziumainkon, olyan tematikákkal, mint a fény vagy a lendület, amit nyilván más típusú feladat, mint egy kancsó. De tény, hogy a helyzet nem sokat változott, a nagy gyáraknak nincs szükségük mai, friss ötletekre. A saját szórakoztatásunkra alkotunk – vagy a gyűjtőknek, ugyanis már akadnak, akik kifejezetten a DeForma-tárgyak után érdeklődnek, ezért van az, hogy az itt készült tárgyakat limitáljuk 20-20 darabban.

Fusz György, a Zsolnay Negyedben lévő PTE Kerámia Tanszék vezetője is lelkes:

– Minden olyan szakmai tevékenység, amivel segíthetünk a kollégáknak, azért jó, mert automatikusan kapcsolódik a hallgatókhoz. Nyáron üresek a tantermek, műhelyek, megvan az infrastruktúra, és persze itt van a Zsolnay-gyár. Most is vannak itt növendékeink, akik segédkeznek, jönnek-mennek, figyelik, hogyan folyik munka. És ez nyilván továbbfejleszthető. Számukra ez különleges alkalom, hogy megismerkedhetnek jeles művészekkel. Ezek a leghasznosabb szakmai gyakorlatok, amikor a mesterek keze alatt dolgozhatnak, új technikákat, fogásokat leshetnek el. Egy-egy elkészült darab itt marad nálunk, a tanév során tudjuk mutogatni, kvázi tananyag lesz belőle. És ez egy óriási dolog.

Hirdetés