A tünetmentes fertőzöttek, a kórházban kezeltek koronavírus elleni oltásáról, a vakcina hatékonyságáról beszélt Jakab Ferenc pécsi virológus az atv híradójában. Természetesen az is szóba került, mennyi idő után adhat védettséget az oltás. Mutatjuk a szakember válaszát.
A virológus elmondta, az óvintézkedéseket addig kell fenntartani, míg nem adnak be elég oltást és nem alakul ki a nyájimmunitás.
Egyébként ő is megkapta az oltást, az első jelentkezők között volt, és semmilyen mellékhatása nem volt.
Szerinte a tünetmentes, de épp fertőzött személyek is megkaphatják a vakcinát. Mint mondta, nem lesz mellékhatása, ha akut fázisban kapják meg az oltást, az viszont kérdés, mennyire lesz hatékony. Meg kell vizsgálni, a betegség mely fázisában adják be a szérumot, még akkor is, ha az illetőnek nincsenek tünetei.
A kórházban fekvő súlyos betegek oltásáról pedig a kezelőorvosnak kell dönteni, tette hozzá.
Az új generációs vakcinától nem kell tartani a szakember szerint.
Nagyjából egy hónap alatt teljes védettséget ad.
RNS-alapú oltóanyagról van szó, ami 72 óra után lebomlik, miután elvégezte feladatát. Az első oltás után az immunrendszer 12 nap után kezd éledni, ezért kell a második 21. napos dózis, hogy még erősebb legyen az immunválaszunk – fejtette ki a híradóban.
A virológusok biztosak abban, hogy a Covid ellen hatásos a szer, de még vizsgálják, pontosan hogyan fejti ki védekezőhatását.
Hogy elkaphatjuk-e a vírust vagy betegek is leszünk, még nem tudni, nincsenek egyértelmű tanulmányok, kérdés, hogy az oltott megkaphatja-e, vagy enyhe, esetleg tünetmentes lesz a fertőzés nála – erről nincsenek még ismeretek. Remélhetőleg a vírusfertőzés ellen és a betegség kialakulása ellen is védeni fog – nyilatkozta az atv híradójának Jakab Ferenc.
A szakember szerint arra kevés az esély, hogy valaki az oltás után elkapott fertőzést tovább tudja adni egy be nem oltott személynek.
A híradót ide kattintva lehet megnézni.