A pécsi virológus nem hiszi, hogy a variáns végérvényesen véget vet a vírusveszélynek, elmondta, mit lehet most tudni róla, az ötödik hullámról, és ami még ez után következhet.
Jakab Ferenc professzor, a PTE Szentágothai János Kutatóközpont Nemzeti Virológiai Laboratóriumának vezetője a Forbes.hu-nak adott interjút, melynek legfontosabb gondolatait most pontokba szedve összegezzük:
- Az ötödik hullám lecsengésével nem fog véget érni a járvány. Az omikron bár enyhébb tünetekkel megúszható, gyorsan terjed, sokan el fogják kapni a fertőzést, és ez valószínűleg populációszintű immunizálást is eredményezhet Jakab szerint, de vége nem lesz.
- Hosszabb távon a vírus egy szezonális, enyhe vagy középsúlyos felső légúti tüneteket okozó fertőzéssé szelídülhet.
- A szakemberek azt feltételezik, a koronavírus ellen nem tudunk élethosszig tartó védettséget szerezni, pár hónap után elkophat a védettség, és akkor újra fellángolhat a járvány. Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere a minap arról beszélt, negyedik oltásra is szükség lehet.
- Újra lehet fertőződni, oltottan is elkapható a vírus, de nem mindegy, milyen súlyosak lesznek a tünetek.
- Újabb, súlyosabb tüneteket okozó variánsok is megjelenhetnek.
- Az oltással három dolgot lehet tenni: védjük magunkat, védjük a körülöttünk lévőket, csökkentjük a vírus képességét, hogy újabb variánsokat alakítson ki. Ahol alacsonyabb az átoltottság, ott nagyobb mértékben tud terjedni.
- A vírus célja, hogy fenntartsa magát: megtartja a számára kedvező mutációkat, amik pedig a terjedési vagy egyéb képességét csökkentik, azok ki fognak halni.
- A külföldi példák alapján nagy felfutás várható az esetszámokban.
- Az egészségügyi ellátórendszert az omikron miatti ötödik hullám is komolyan leterhelheti.
- Az influenza is itt van, kettős fertőzés (influenza- és koronavírus) is kialakulhat egy embernél, de nem keletkezik ebből egy harmadik szupervírus.
- A pécsi kutatásokról: itt tesztelik az egyik allergiás orrspray koronavírus-ellenes hatását, illetve itt történik a teljesen hazai orrspray fejlesztése, valamint az osztrák Cebina biotechnológiai vállalattal együtt vakcinafejlesztésbe is kezdtek a pécsi kutatók. Minden fejlesztés jó úton halad, az állatkísérletes szakaszban tart. Az új fertőzéseket is vizsgálják, a PTE kutatócsoportja fel van készülve arra, hogy ezekre hazai szinten reagáljon.
Korábbi cikkeink az omikron variánsról:
https://www.pecsma.hu/top/kasler-miklos-szerint-napi-200-halaleset-johet-szukseg-lehet-negyedik-oltasra-is/
https://www.pecsma.hu/pecs-aktual/jakab-ferenc-nincs-abban-semmi-meglepo-hogy-egy-idoben-egy-ember-ket-virussal-is-megfertozodjon/
https://www.pecsma.hu/top/jakab-ferenc-az-omikronrol-nem-biztos-hogy-enyhebb-tunetekkel-meg-lehet-uszni/