-3 C
Pécs
vasárnap, január 19, 2025
KezdőlapPécs AktuálJakab Ferenc: ez csak a belépő, a járványok korát fogjuk élni

Jakab Ferenc: ez csak a belépő, a járványok korát fogjuk élni

Sok fontos témát érintett a koronavírussal kapcsolatban ismét a pécsi virológus egy webináriumon tartott előadásában. Szó esett a járvány vagy inkább járványok jövőjéről, a vakcinákról, illetve arról, kinek ajánlott a negyedik oltás.

Jakab Ferenc professzor, a PTE Szentágothai János Kutatóközpont Nemzeti Virológiai Laboratóriumának vezetője Szekanecz Zoltán, a Debreceni Tudományegyetem reumatológusával, klinikai immunológussal tartott előadást, a webináriumon elhangozott legfontosabb témákat a Menedzsment Fórum közölte, mi pedig összefoglaljuk a lényegesebb pontokat.

A járványok kora

A virológus elsőként leszögezte, feladatuk a hiteles tájékoztatás.

„Azt mondjuk, amit gondolunk és hiszünk, és nem azt, amit más hallani akar.”

Szerinte a koronavírus okozta járvány nem új keletű, csak komoly kutatási eredményekkel sikerült eddig legyőzni, ám ez csak a belépő volt. Mint mondta, a járványok korát fogjuk élni, számos betegséggel kell majd megküzdenünk.

Futótűzszerű az omikron

Ez a variáns teljesen más, mint az elődei, mutációs képessége ugyanis relatíve nagy, az eredetihez képest 20-30-szor fertőzőbb. Így ahogy nemrég a briteknél is tapasztalták –csak ott már lecsengett –, itt is durván megugrik majd a fertőzöttek száma – közölte Jakab Ferenc.

Vakcinabőség és -hiány

Az oltással három dolgot tehetünk: védjük magunkat, a környezetünkben élőket, megakadályozzuk az új variánsok kialakulását. Magyarországon magas az átoltottság, nem úgy a fejlődő országokban: Ázsiában, Afrikában akadálytalanul terjed a vírus, alakulhat ki bármilyen mutáns, amik újabb hullámot indíthatnak el.

Jakab rámutatott:

[su_quote]globálisan kell néznünk, és az oltási programot kiterjeszteni ezekre az országokra is.[/su_quote]

Ahol tehát alacsonyabb az átoltottság, ott nagyobb mértékben tud terjedni a vírus.

Csökkent a vakcinák hatékonysága

70-75 százalékra csökkent a hatékonyság az omikron ellen, ami még mindig jó hír, védelmet jelent a súlyos megbetegedés ellen. A professzor kifejtette: hiába hitték sokan, a természetes fertőzés nem alakít ki hosszú védettséget, 3-4 hónap után csökken az immunitás. Az emlékeztető oltásokkal ez kinyújtható, jelenleg a harmadik dózis a legjobb megoldás.

Ismét elhangzott az is, az omikronnal még nem lesz vége, „nem feltétlenül tudjuk elérni a nyájimmunitást”, az őszi légúti fertőzésszezon pedig újabb járványt generálhat.

Negyedik oltás: ki kaphatja meg?

Szekanecz Zoltán elmondta, az itthon elérhető vakcinák közül a Pfizer, a Moderna, az AstraZeneca és a Janssen „minden különösebb korlátozás nélkül beadható”, a kínai és az orosz vakcinát viszont csak akkor kaphatják az autoimmun vagy daganatos betegek, ha épp nyugalmas fázisban van a betegségük, vagy még akkor sem.

Mivel ők különösen veszélyeztetettek, ezért nekik a legfontosabb a negyedik oltás felvétele.

A szakember szerint Izraelben egyébként már a negyedikkel oltják az autoimmun betegeket, az időseket, az egészségügyi dolgozókat, de az Egészségügyi Világszervezet (WHO) még vár a tömeges oltással.

Jakab Ferenc zárszóként azt tette hozzá, bár „9,5 millió virológus országa lettünk”, „az elmúlt két év alatt meg lehetett tanulni azoknak a neveit, akiknek érdemes hinni Covid-ügyben”.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő