A Pfizer–BioNTech vakcinája legalább 6 hónapos védelmet nyújt a második oltás után és véd a dél-afrikai variánssal szemben is – írja legújabb posztjában a pécsi professzor egy tudományos szaklapban, a Medscape-ben megjelent cikket összefoglalva.
A Virológia Pécs tudományos oldalon ismertetett vizsgálat szerint a „valós adatok” – vagyis a felmérést a ténylegesen beoltott lakosság körében végezték – azt mutatták, hogy az említett vakcina 91,3 százalékban volt hatékony a koronavírus-fertőzéssel szemben és 100 százalékban megakadályozta a súlyos lefolyású megbetegedéseket.
Dr. Jakab Ferenc hangsúlyozta, a valós adatok abban különböznek a 3-as fázisú klinikai vizsgálattól, hogy ott a beválogatott személyeknek szigorú kritériumoknak kell megfelelniük ahhoz, hogy részt vegyenek a felmérésben. A valós adatokon alapuló felmérések eredményeit viszont „az élet adja”, nem zártak ki senkit a kutatásból.
Íme a legfontosabb megállapítások pontokba szedve:
- A becslések 95 százalékos hatékonyságot jósoltak, a friss adatok szerint kis különbséggel, 91,3 százalékban hatékony a Pfizer készítménye.
- A vakcina emellett csökkenti a kórházba kerülés esélyét és így azt is, hogy meghaljon az illető.
- Korábban bebizonyosodott, hogy a brit mutáns ellen is véd, de kiderült, hogy a dél-afrikai törzzsel szemben is védettséget ad a Pfizer-vakcina.
- Újdonság az is, hogy a szer hatékonysága legalább 6 hónapig tart a gyártó most kiadott közleménye szerint, Jakab Ferenc azt tette hozzá: „borítékolható, hogy ez az időtartam hosszabbodni fog”.
- Fontos hír még, hogy a második oltás beadása után 6 hónappal sem merültek fel súlyos mellékhatások vagy biztonsági problémák a készítménnyel kapcsolatban – zárul az összefoglaló.
https://www.facebook.com/virologiapecs/posts/284963763083200
A medscape.com oldalán megjelent teljes cikk ide kattintva olvasható el.