-4 C
Pécs
vasárnap, január 19, 2025
KezdőlapHírzónaHelyi hírekJárvány és mezőgazdaság: csak karantén ne legyen!

Járvány és mezőgazdaság: csak karantén ne legyen!

Elemzések szerint a mezőgazdaságot érintik legkevésbé a járványhelyzet következményei. A „legkevésbé” persze nem azt jelenti, hogy minden úgy menne az agráriumban, mint korábban. Baranyai szakemberek tapasztalatai és várakozásai alapján összefoglaltuk, mi a helyzet jelenleg a mezőgazdaságban, és mit hozhat a jövő. Ami biztos: vannak kockázati tényezők és szigorú óvintézkedésekre van szükség ahhoz, hogy ne alakulhassanak ki nagyobb problémák.

Rövid összefoglaló:
– Az egy lábon álló, kevés emberrel dolgozó kisüzemek jobban ki vannak téve a járványhelyzetnek, hiszen bizonyos munkákat nem lehet sokszor még órákkal sem elhalasztani.
– A közép- és nagyüzemeknél ellátási problémákat okozhatnak a globális járványhelyzet következményei. A beszerzéseknél drágulásra számíthatnak, az aszály miatt ráadásul alacsonyabbak lehetnek a terméseredmények, a kereslet változása pedig egyelőre nem látható.
– Kritikus helyzet állhat elő, ha a munkaerőt eléri a karanténhelyzet, hiszen a legtöbb munkafolyamatnál személyes jelenlétre van szükség, ezért szigorú óvintézkedéseket vezettek be mindenhol.
– Továbbra is munkaerőhiánnyal küzd az ágazat, valószínűtlen, hogy a szolgáltatási szektorban felszabaduló munkaerő ide áramlik.

A kisüzemek sebezhetőbbek

A mezőgazdasági kisüzemekben (családi vállalkozások, gazdaságok, egyéni vállalkozók), akár növénytermesztés, akár állattenyésztés a fő profil, akkor lehet nagy probléma, ha a járvány eléri őket is. A legkritikusabb az állattartás és azon belül a tejtermelés, illetve a tenyésztés, mert itt azonnal munkáskéz kell: a fejést, elletést, állatgondozást nem lehet elhalasztani, sokszor még órákkal sem. Ha mégis megtörténik, akkor az az egész megélhetést veszélyezteti, sőt a gazdaság létét, hiszen az eladható termék nem készül el.

Ellátási problémák adódhatnak

A megye közép- és nagyüzemei jellemzően több lábon állnak (szántóföldi növénytermesztés, sertéstenyésztés, húsmarha tartása, tejtermelés, borászat, mezőgazdasági szolgáltatás), így a hatások is máshogy érik őket.
Ezeknél az üzemeknél ellátási problémák adódhatnak: takarmányok, műtrágyák, vegyszerek, gépek, alkatrészek nem vagy nem időben érkezhetnek meg majd. Ezt a hatást erősíti az euró árfolyamának emelkedése, ami a beszerzéseket drágítja.
A fentiek miatt a növénytermesztésben elhúzódó hatással, károkkal lehet és kell számolni: ha a termelésben ellátási problémák adódnak, és emiatt például a növényvédelmi tevékenységet kell elhalasztani vagy részlegesen végrehajtani, az terméskieséshez vezethet. Ezt ma még nem lehet megbecsülni. Tovább terheli a növénytermesztést a jelenlegi aszály is.
A globális folyamatokból és értékesítési láncokból egyelőre nem látszik, hogy a kereslet a termények iránt vissza fog-e esni. Összességében a növekvő költségek és várhatóan alacsonyabb, átlagos terméseredmények mellett még nem látható a kereslet.

A sofőrök ki sem szállhatnak

Kritikus helyzetet idézhet elő, ha a munkaerőt eléri a karanténhelyzet. Minden közép- és nagyüzem igyekszik a dolgozóit megvédeni, elkülöníteni és a fertőtlenítést megoldani. Sok üzemben elkülönítették a gépkarbantartókat, váltott műszakban dolgoztatják őket. Az erőgépkezelőket (traktorosok, növényvédelem kollégái) pedig igyekeznek minél gyorsabban és egymástól elkülönítve kijuttatni az erőgépekkel a mezőgazdasági táblákra, szántókra: a termelésvezetők reggel egyesével kiosztják a feladatokat és nem találkozhatnak egymással.
A terményszállítmányozás komoly kockázatokat hordoz, mert a fuvarozó cégek járművei más országokba is eljutnak (Horvátország, Szerbia, Bosznia-Hercegovina, Olaszország). Nehezen behatárolható, nyomon követhető, hogy az adott jármű és vezetője korábban merre járt, ezért itt a legszigorúbb távolságtartást és fertőtlenítést írta elő a legtöbb cég: a vezető ki sem szállhat az autóból, maszk és kesztyű használata kötelező, elkülönített mellékhelyiségek állnak rendelkezésükre.

Nem halasztható munkák

Az állattenyésztésben lehetnek majd később a legnagyobb problémák, ha a munkavállalói állományt eléri a karantén, mert a munkafolyamatokat nem lehet elhalasztani. A fejt tejet órákon, az élő állatot napokon belül el kell szállítani. Itt a logisztikai és szállítási problémák, késlekedések is gondot okozhatnak majd.
A sertéstenyésztésben nagy problémát jelent a járvány mellett az afrikai sertéspestis, illetve az európai, főleg olasz húskereslet jelentős visszaesése.

Pincérből nem lesz traktoros

A munkaerő-felvételben problémát okoz, hogy számos üzemorvos a 65 pluszos életkoránál fogva nem dolgozik, így nem tudja kiállítani az üzemorvosi igazolást a felvételhez.
A mezőgazdaságban továbbra is munkaerőhiány van, ami a mezőgazdasági képzés leépítésével, az alacsony keresetekkel és jövedelmezőséggel, valamint a keményebb munkakörülményekkel hozható összefüggésbe. A más szektorokban (éttermi szolgáltatás, turizmus, fuvarozás) felszabaduló munkaerőt nem lehet alkalmazni a mezőgazdaságban és várhatóan nem is ide fog áramlani.

Azért itt is van homeoffice

Számos helyen a központi irányításban (pénzügy, munkaügy, könyvelés, földügy, logisztika), olyan munkarendet alakítottak ki, hogy a munkavállalók minél kevesebbet érintkezzenek: elszeparált irodák, délelőtti-délutáni munkarend, néhány munkakörben otthoni munkavégzés elrendelése, illetve az irodai ügyfélforgalom korlátozása és a belépés tiltása, kézfertőtlenítés kötelezővé tétele.
Tovább nehezíti a helyzetet, hogy a napokban indul meg az Egységes Kérelmek benyújtása, amellyel a területalapú (SAPS) és egyéb támogatásokat lehet igényelni. Ennek a kitöltése, elkészítése a nagyüzemekben 7-10 napnyi személyes munkavégzést igényel, így az érintkezés nem kerülhető el. A támogatási kérelem pontos és időbeni benyújtása pedig az egész gazdasági évet befolyásolhatja.
Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő