Pécs közbiztonságának javítása érdekében intézkedéseket és a pártfogói szolgálat szigorítása miatt törvénymódosítást kezdeményez az MSZP pécsi önkormányzati frakciója – jelentette be Tóth Bertalan, a párt városi frakcióvezetője.
Tóth Bertalan, az MSZP pécsi önkormányzati frakciójának vezetője egy hétfői pécsi sajtótájékoztatón azt mondta: a baranyai megyeszékhely önkormányzatának a jövőben az eddigieknél erőteljesebben kell tennie a helyi közbiztonság javításának érdekében. Az MSZP pécsi frakcióvezetője a Páva Zsolt (Fidesz) lányát ért brutális támadás miatt emelte fel szavát.
Mint elmondta, Pécsett 2010 végén megszüntették a Közbiztonsági és Bűnmegelőzési Tanács működését, a polgármester közbiztonsági tanácsadójának megbízását, a polgárőr szervezetek nagy része pedig anyagilag ellehetetlenült, mert nem kaptak pénzügyi támogatást a pécsi önkormányzattól, ezzel együtt a közterület-felügyelet munkatársainak egy része is parkolóőri feladatok ellátására kényszerült.
Pécs közbiztonságának javítása érdekében ezért az MSZP önkormányzati frakciója intézkedések elindítását javasolja a városvezetésnek a következő városi közgyűlésen.
Az MSZP azt kéri, hogy az önkormányzat különítsen el 10 millió forintot bűnmegelőzésre, a pécsi polgárőr egyesületek működésének támogatására, s kérjen fel egy szakembert közbiztonsági referensnek, aki részt vállalhat új polgárőr szervezetek megalakításában is. Emellett azt kéri a frakció, hogy ismét álljon fel az önkormányzat keretein belül közbiztonsági tanács.
Az MSZP szeretné elérni azt is, hogy a pécsi térfigyelő kamerahálózat valós idejű képeit a jövőben ne a közterület-felügyelet munkatársai, hanem felkészült szakemberek, lehetőleg rendőrök figyeljék, s e rendszerhez társuljon egy azonnal reagálni képes járőr egység, amelynek kiemelt feladata a bűnelkövetések megelőzése lenne.
Tóth Bertalan bejelentette azt is, hogy az MSZP törvénymódosítást kezdeményez a pártfogói felügyelet tevékenységének kiterjesztése és szigorítása érdekében. Tóth szerint ugyanis az európai normák és az alkotmányos szabályok keretein belül szigorítani kell az erőszakos bűncselekmények elkövetőire, a szabadulásukat követő meghatározott időszakra vonatkozó magatartási szabályokat. Ilyenek lehetnek a tartózkodási hely, a közterületen tölthető idő, a lejelentkezési kötelezettség gyakorisága, a nyomon követés, a kapcsolati háló feltárásával kapcsolatos szabályok szigorítása. Utalt ugyanis rá: Páva Zsolt lányának támadója többszörösen visszaeső volt, s a bűncselekmény elkövetése előtt egy évvel még börtönben ült egy korábbi erőszak miatt.
[frame]
Regált a Fidesz: Pécs közbiztonsága közös érdek
Bár a rendőrség pécsi bűnügyi statisztikái javulást mutatnak, lényegesen kevesebb a bűncselekmény, mint volt, én mégis azt gondolom, egy város közbiztonsága olyan, mint amilyennek a polgárai érzik. Mostanában pedig a pécsiek jelentős része nem érzi magát biztonságban Pécsett, különösen nem este vagy éjjel.
Minden javaslatot, tervet, elképzelést köszönünk és komolyan veszünk, amely hozzájárul Pécs és a pécsiek biztonságának növeléséhez. Úgy hiszem, a pécsiek biztonsága nem lehet politikai vita tárgya, mert mindannyiunk közös érdeke, hogy a városunkban nyugalom uralkodjon.
Az önkormányzatnak nincs jogi lehetősége arra, hogy bővítse a rendőrség létszámát, vagy hogy elérje, minden utcának legyen saját „Leonardója”. Arra viszont van lehetőségünk, és eszerint is járunk el, hogy a biztonságtechnikai, rendészeti szakemberek javaslatait és tanácsait megfogadva, bővítsük Pécs térfigyelőkamera-parkját.
Az új városvezetés ezért kezdte el a térfigyelő kamerák nagyszámú telepítését már 2010-ben, mert a célunk már akkor is az volt, hogy Pécs még biztonságosabb város lehessen, hogy a pécsiek, az értékeik, valamint a közösség értékei is biztonságban legyenek.
Ma már félszáz kamera figyeli köztereinket, utcáinkat, és ahogy azt az elmúlt hetekben bejelentettük, bővítjük is ezek számát már idén, és a következő – harmadik – ütemben várhatóan jövőre is.
A rendőrséggel együttműködve abban bízunk, hogy ez a kiterjedt kamera-program és a korábban elindított „Leonardo-program”, azaz az állandó posztos rendőri jelenlétek a különböző városrészekben, együttesen hozzájárulnak ahhoz, hogy Pécs még inkább biztonságos város lehessen.
Sztojkovics Éva, Decsi István
önkormányzati képviselő, frakcióvezető-helyettes
Fidesz-KDNP
[/frame]