60-70.000 forintnál kezdődnek, az igazán szépek és tartósak 150-200.000 forintért mennek, a határ pedig a csillagos ég, ha karikagyűrűről van szó. A páros ékszer az esküvő legfontosabb kelléke, az örökké tartó szerelmet jelképezi, enélkül nehezen lehetne elképzelni egy házasságkötést. Mégis előfordul olyan, hogy bár a jegyespár szeretné hivatalossá tenni kapcsolatát, nincs pénze a ceremóniára, ilyenkor jön egy másik opció: a jegygyűrű kölcsönzés.
A teljes nevét nem vállaló pécsi ékszerészt, Norbertet először 2006-ban keresték meg azzal a kérdéssel, hogy lehet-e náluk karikagyűrűt kölcsönözni.
– Nagyon megdöbbentem és egyben elszomorodtam, amikor felhívtak ezzel a szokatlan ötlettel, de mivel félig-meddig ismerősről volt szó, úgy döntöttünk, segítünk és lehetőséget adunk a párnak, hogy az eljegyzési gyűrű vételárának töredékéért kibéreljék az esküvői ékszert.
Mivel a pár a legegyszerűbb fazont kérte, Norbertéknek nem volt nehéz dolguk, csak elővettek egyet a készleten lévő darabok közül, amit ráadásul nem is kellett átalakítani, mert pont illett a fiatalok ujjára.
– Kauciót ilyen esetben nem tudunk kérni, hiszen ha a pár nem tudja kifizetni a vételárat, akkor értelemszerűen az ékszer fedezetére sem futná nekik, így hát írunk egy átvételi elismervényt a bérlésről. Az ékszert pedig az esküvő után visszahozta a házaspár.
A nyolc évvel ezelőtti volt tehát az első, de közel sem az utolsó eset. Azóta rendszeresen – 2-3 havonta – jelentkeznek fiatal párok karikagyűrű bérlési szándékkal. Eleinte az első ügyfél ismerősi, baráti köréből kerültek ki az újabb jegyesek, később mások is éltek a lehetőséggel.
– A második alkalommal egy olyan pár keresett meg, akik közül a férfi autószerelőként dolgozik, így ő egyébként sem hordta volna a gyűrűjét, ezért ésszerűbbnek gondolták, ha az esküvői ékszert kölcsönözik és nem megvásárolják.
A házasulandók jellemzően az anyagi nehézségek miatt döntenek a bérlés mellett. Ők általában nemcsak a gyűrűkön spórolnak, de lakodalmat sem tartanak, a Norbertékat felkereső párok közül voltak, akik egy – a család és néhány barát társaságában megrendezett – gyors ceremónia után a McDonald’s-ban vagy egy menüzős étteremben ünnepeltek. Így ugyanis egy 60-70 fős, 1,5 millió forintba kerülő esküvő helyett megvolt minden 60-70.000 forintból. A kölcsönzött jegygyűrű ugyanis tizedébe kerülhet a vételi árnak.
Sokba kerül a karikagyűrű
Egy közepes méretű esküvő, ahogy fentebb is írtuk – igénytől függően – 1,5-2 millió forintba kerül. Rengeteg dolgon lehet spórolni, lehet olcsóbb menyasszonyi ruhát választani, a vőlegénynek nem feltétlenül kell öltönyt szabatni, a meghívókat magunk is elkészíthetjük stb., ám a karikagyűrűn nem érdemes garasoskodni – állítják a hozzáértők.
– 60.000-70.000 forintért már lehet jegygyűrűt vásárolni, ám ezeknek olyan is a minősége. Egyszer fel lehet húzni, de utána érdemesebb az éjjeliszekrényen tárolni, mert hordhatatlanok. Mi ezeknél az ékszereknél inkább becsukjuk a szemünket – mondja Norbert.
Egy minőségibb darab, ami már nem deformálódik, nem kopik, véshető, gravírozható 150-160.000 forintnál kezdődik.
A drága lagzi nem egyenlő a boldogsággal
A pécsi ékszerész úgy látja, egyre kevésbé van értéke a jegygyűrűnek mint szimbólumnak. Nincs olyan, hogy a beolvasztásra hozott arany között ne lenne legalább egy karikagyűrű, de a zálogházakban is ebből van a legtöbb – mondja az ötvös.
Magyarországon majd’ minden második házasság válással végződik, de sokszor már a hivatalos ceremónia után megromlik a viszony. Norberték számtalan esetben tapasztalják azt, hogy nagy gonddal, körültekintően, mindenre odafigyelve drága pénzért elkészítik a karikagyűrűket, majd az átadás után néhány nappal a városban összefutva a vőlegény vagy férj egy másik nővel mutatkozik félreérthetetlen helyzetben.
– Az, hogy valaki sok pénzt ölt a menyegzőbe, még nem jelenti azt, hogy őszinte a kapcsolat, ezzel sajnos nagyon sokszor szembesülünk. A tőlünk karikagyűrűt bérelt párok közül viszont kettővel is tartjuk a kapcsolatot, ők mindannyian nagyon boldog, teljesen normális házasságban élnek.
Sőt, előfordult olyan is, hogy akik néhány évvel korábban még kölcsönözték a jegygyűrűjüket Norbertéktól, évek múlva visszatértek és vásároltak maguknak saját karikagyűrűt.
[note note_color=”#e6adcf”]A ló túloldala…
A másik végletre extrém példa egy 2000-ben megrendezett esküvő, melyre a pécsi ötvöstől több mint 10 millió forint értékben rendeltek meg ékszereket. A menyasszonynak koronát, nyakéket, hajdíszt és órát, a nyoszolyólányoknak szintén koronát, nyakéket kértek és természetesen ott volt még a karikagyűrű is.[/note]