A Zuschlag Jánosra első fokon kiszabott nyolc év hat hónapos börtönbüntetés jelentős enyhítését kérte védencével szemben Kovács M. Gábor ügyvéd, az egykori szocialista politikus és társai ellen folyó büntetőper másodfokú tárgyalásán kedden a Szegedi Ítélőtáblán.
A védő szerint a kiszabott büntetés nem áll arányban a bűncselekmények tárgyi súlyával. Az ügyvéd a perbeszédében elsősorban a bűnszervezet minősítést és a bűnszervezetben elkövetést vitatta, és nem látta bizonyítottnak az üzletszerű elkövetést sem.
Az első fokon eljárt Bács-Kiskun Megyei Bíróság szerint Zuschlag János és társai részben fiktív civil szervezeteket felhasználva szabálytalanul költöttek el több mint 72 millió forint közpénzt. Az összeg egy részéből baloldali politikai ifjúsági szervezetek rendezvényeit, táborait finanszírozták, illetve a pénzt a kiskunhalasi MSZP-alapszervezet működtetésére fordították.
Kovács M. Gábor a harmincoldalas fellebbezést kiegészítve kifejtette, a bűnszervezet meglétét nem támasztják alá egyértelmű bizonyítékok, az egyesületi elnökök egymás tevékenységéről nem tudtak, soha nem láttak hamis számlákat, és nem ismerték a fiktív pályázatokat sem. Az ügyvéd hangsúlyozta, amit a bíróság csoporton belüli együttműködésnek tekint, az kizárólag Zuschlag János tevékenységét fedi.
A civil szervezetek pályáztatási rendszerének kormányokon átívelő rossz működése nem róható súlyosbító körülményként a vádlottak terhére. Az üzletszerűség a személyes vagyoni haszonszerzésre vagy a bűnözői életvitelre vonatkozik, a vádlottak esetében ez azonban nem állapítható meg – fogalmazott a védő.
Az ügyvéd közölte, Zuschlag János már a nyomozás során elismerte büntetőjogi felelősségét, s akkor is feltáró jellegű beismerő vallomást tett. Ezt azonban a bíróság nem vette kellő súllyal figyelembe enyhítő körülményként, ahogy a megbánást és a kár részbeni megtérítését sem.
Kovács M. Gábor alaptalannak tartja az első fokú bíróság Zuschlag Jánossal szemben vagyonelkobzást kimondó döntését is, mivel ez – álláspontja szerint – csak a bűncselekményekkel szerzett vagyonra vonatkozhatna.
A Zuschlag János vádlott társaira kiszabott büntetések enyhítését indítványozták a védők, a harmadrendű vádlott, Katus Ferenc ügyvédje pedig védence felmentését kérte. Perbeszédeikben a védők azt hangsúlyozták, hogy a bíróság a bűnszervezet meglétét lényegében a másodrendű vádlott, Lados István – Zuschlag János egykori személyi titkára – önellentmondásokkal és gyakran más vallomásokkal is ellentétben álló nyilatkozataira alapozta. Annak ellenére, hogy azok hitele megkérdőjelezhető, hiszen Lados István az eljárás során végig a vádalku reményében tett vallomást.