Az utóbbi hónapokban is sokszor került Pécs az országos média figyelmének középpontjába, ám nem mindig örömteli esemény kapcsán. Tavaly néhány kirívó helyi bűntett is szerepelt a hírekben. Mostanság viszont az „itatás” és az „öregezés” névre keresztelt bűncselekmények a legfelkapottabbak. De mitől és mennyire kell tartaniuk a baranyaiaknak?
Mint minden nagyvárosban, Pécsett is a bűncselekmények csaknem teljes tárháza jelen van – a rongálástól a rablásig. A figyelmetlenek pedig nap mint nap könnyen pórul járhatnak.
Kellő óvatossággal napjaink két divatbűncselekménye is megelőzhető. Az „itatás” és az „öregezés” veszélyeztetettjei különböző korcsoportok, viszont közös ellenszerük lehet az óvatosság, illetve az elővigyázatosság az idegenekkel szemben.
Lapunk is megírta, hogy tavaly egy nyugdíjast rövidítettek meg csalók kétmillió forinttal. Ő társkereső oldalon talált magának párt, aki különböző indokokkal pénzt csalt ki tőle. A nőről azonban kiderült, hogy szélhámos, a férfi pedig hiába fordult a rendőrséghez, nem kaphatta vissza a pénzét, mivel azt önként adta át, így nem is történt bűncselekmény.
Ezt a bűncselekménytípus önálló fogalom lett, „öregezés” néven terjedt el. Célpontjai többnyire idős, egyedülálló férfiak, akiknek magányosságát kihasználva egy jóval fiatalabb nő férkőzik bizalmukba. A találkozás történhet az interneten vagy akár a piacon is, de a történet általában ugyanaz: a nő a szerelem látszatát keltve egyre több pénzt kér „párjától”, majd hirtelen eltűnik.
Gál István ügyvéd, a PTE Állam- és Jogtudományi Karának egyetemi docense elmondta: a büntetőjog valóban nem foglalkozik ezekkel az esetekkel, csak akkor, ha az áldozat már nagyon idős, tehát nem teljesen cselekvőképes.
Főként a fiatalok köréből kerülnek ki az itatásként emlegetett bűncselekménytípus áldozatai. Gál István elárulta, hogy miért vannak veszélynek kitéve a fiatalok a szórakozóhelyeken:
– Italukba partidrogot – többnyire ginát – kevernek a bűnözők, amely tudatmódosító hatású, sokszor eszméletvesztést okozhat. Ezt használják ki az elkövetők a sokszor súlyos bűncselekményekhez, amely kifosztás vagy akár nemi erőszak is lehet – tudtuk meg az ügyvédtől.
Ezért nem célszerű szem elől téveszteni a poharunkat, illetve idegenektől italt elfogadni.
Zsobrák Péter rendőr őrnagy, a Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője viszont elmondta, hogy Pécsett, Baranyában ez egyáltalán nem jellemző.
– Tényként kijelenthető, hogy leggyakoribb a vagyon elleni bűncselekmény, a lopás, illetve azok többféle elkövetési módszere. Ugyanakkor tény az is, hogy a lopások ellen lehet a legjobban védekezni egyszerű megelőzési módszerrel, odafigyeléssel. Hétköznapi példa: egy autóban az utastérben felejtett értéktárgy, táska, telefon mindig is vonzó lesz az éppen arra járó bűnözőnek, így igen nagy az esélye, hogy azt el fogja vinni, ha egyéb körülmény ebben nem akadályozza meg – tudtuk meg Zsobrák Pétertől.