Míg 2003-ban a katonák harmada, tavaly már csak mintegy 2 százaléka nem felelt meg az éves fizikai állapotfelmérésen. Bár tíz év alatt az alkalmassági vizsga követelményei szigorodtak, legutóbb a katonák többsége kiváló, vagy jó minősítést kapott – derül ki a Honvédelmi Minisztérium (HM) MTI-hez eljuttatott tájékoztatójából.
A katonai alkalmasság követelményeit és a területet miniszteri rendelet szabályozza. Az ebben rögzített fizikai követelményeket az állomány valamennyi tagjának teljesítenie kell a Magyar Honvédségbe való belépéskor, előmenetel esetén, külszolgálat előtt, s egyébként minden évben rendszeresen.
A fizikai követelmények a futó-állóképesség, a karizom és a hasizom erejének méréséből állnak. Az állóképesség vizsgálatára a 3200 méteres síkfutás, önkéntes tartalékosok és 50 év felettiek esetében 1600 méter gyaloglás, a hasizom edzettségének vizsgálatára a felülés vagy hasprés, a vállöv erejének vizsgálatára a fekvőtámasz vagy húzódzkodás szolgál.
A rendelet részletesen meghatározza a fizikai alkalmassági követelményeket nem és életkor szerint, figyelembe véve az egyes beosztásból fakadó speciális követelményeket is. Például egy 28 éves, lövésznek jelentkező férfi számára a minimum követelmények: 3200 méteres síkfutás teljesítése 19 perc 6 másodperc alatt, továbbá 2 perc alatt 60 fekvőtámasz (vagy 15 húzódzkodás), s szintén 2 perc alatt 64 felülés. Egy ügyvitelen dolgozó 44 éves nőnek minimum 21 perc 18 másodpercen belül kell lefutnia a 3200 métert, és 2 perc alatt 29 fekvőtámaszt és ugyanennyi idő alatt 39 felülést kell teljesítenie az éves fizikai állapotvizsgálaton.
Az éves felmérésen kötelező a részvétel, aki nem teljesíti a követelményeket, az 6 hónapot kap a felkészülésre. Ebben a hat hónapban a parancsnok kötelező felkészítő foglalkozást is előírhat, illetve biztosítja a testnevelő tiszt segítségét. Ha az érdekelt ezt követően sem teljesíti a követelményeket, akkor a Magyar Honvédség Egészségvédelmi Intézetében összetett terhelés-élettani vizsgálatnak vetik alá. Ha ezen a vizsgálaton sem felel meg, és ennek nincs egészségügyi oka, akkor a katona szolgálati jogviszonya a törvény erejénél fogva megszűnik.
A fizikai követelményeknek való megfelelés minden katonának saját felelőssége, de a felkészüléshez segítséget kaphat a katonai szervezeteknél lévő testnevelő tisztektől, illetve a katonai szervezetek bázisán működő honvéd sportegyesületektől.
A HM tájékoztatója szerint nemcsak a katonák fizikai állóképességét, hanem egészségi állapotát is rendszeresen felmérik. Az éves szűrővizsgálati eredmények alapján pedig az állomány egészségi állapotáról minden évben 30-40 oldalas részletes elemző és értékelő tanulmány készül a vezérkar számára.
Ebből kiderül például, hogy a teljes magyar lakossághoz képest a katonák körében feleannyi a szív- és érrendszeri megbetegedések száma, míg a magas vérnyomásban szenvedőké csupán a negyede. Továbbá a katonák közül csak feleannyian fogyasztanak rendszeresen gyógyszert, mint a teljes lakosság körében. A honvédség a legtöbb egészségmagatartási mutatóban jobb adatokkal rendelkezik – írta a HM, hozzátéve: ha a teljes lakosság adatait összevetjük a honvédség adataival, akkor látható, hogy a katonák egészségesebb életet élnek.