Akár 40 ezer forintot, de három évet is kaphat az, aki illegálisan értékesíti diákigazolványának matricáját. Adják-veszik a hallgatók a szelvényeket az interneten. Sokat spórolhat az utazási költségeken az, akinek van érvényes diákja.
„Eladó! Diákigazolvány érvényesítő matrica, főiskolai, OKJ-s, középiskolai a 2012-2013-as tanév második félévére. Ára 12.000 Ft” – áll egy hirdetésben. Az interneten másodpercek alatt lehet találni ilyen és ehhez hasonló ajánlatokat. Átlagosan 10 ezer forintért kínálják az érvényesítőket.
– Tök egyszerűen beszerezhető a matrica. Volt, hogy én is eladtam a sajátomat. Mivel két karra jártam egyszerre, két diákom volt. Az egyikre nem volt szükségem, azt passzoltam el 15 ezerért – mesélte lapunknak egy PTE-s hallgató.
De nem csak ez a módszer létezik. Ha valaki azt mondja, hogy elhagyta a régit, újat igényelhet – miközben üzletel a régivel. Ez azonban keményen büntethető.
– Ilyenkor a hallgatónak büntetőjogi felelőssége tudatában kell nyilatkozatot tennie arról, hogy diákigazolványának matricáját elveszítette – mondja Gazsó Krisztina, a Pécsi Tudományegyetem Központi Tanulmányi Iroda ügyfélszolgálatának vezetője.
Ha tehát lebukik azzal.ó, hogy üzletel a matricával, akkor bűncselekményt követ el.
Az egyetemen azt mondják, mindent megtesznek a visszaélések elkerülése érdekében. A sorszámozott matricákat elzárva tartják, és egy adatbázisban rögzítik azokat, amelyeket már kiadtak a diákoknak.
– A hallgatók csak személyesen vehetik át a diákigazolványt és ellenőrizzük, hogy aktív-e a státusza – magyarázza Gazsó Krisztina, aki szerint csak akkor kaphat valaki érvényesítő matricát, ha minden követelménynek megfelel.
A matricákkal üzletelők 10-40 ezer forintot kereshetnek egy-egy matricán, de ezzel bűncselekményt követnek el. Közokirat-hamisítás miatt akár három évet is kaphatnak.