Nemsokára megnyílik a lehetőség, hogy a korábbi dohányboltosok és a vállalkozó kedvű pécsiek harcba szálljanak trafiknyitási lehetőségek megszerzése miatt. A szereplők vegyes várakozásokkal tekintenek a jövőbe; az érdekvédők szerint azonban bombaüzlet lehet a dohánybolt azoknak, akik ügyesek.
Tűkön ülnek a pécsi dohány- és kisboltosok, s mindazok, akik trafiknyitáson törik fejüket a városban. A koncessziós pályázatokat még e hónapban kiírja a kormányzat, amely két hónapot ad az érdeklődőknek a dokumentáció visszaküldésére, ennyi idő alatt kell eldönteniük a próbálkozóknak, hogy belevágnak-e az üzletbe.
– Az első és legfontosabb, hogy milyen helyszínen képzeli el az érdeklődő a dohánybolt nyitását. A jelenlegi ismereteink szerint kétezer lakosonként juthat egy trafik a városba, azaz összesen nyolcvan helyen lehet cigarettát vásárolni Pécsen a nyártól. Nagy valószínűséggel a zsúfoltabb városrészekben több, a ritkábban lakottakban kevesebb trafik nyílhat majd – magyarázza lapunknak Adorjánné dr. Pordán Éva, a 2002-ben alakult Magyar Dohány Kiskereskedők Egyesületének titkára.
Arról, hogy ki és hol nyithat trafikot, a bírálati szempontok alapján hoznak majd döntést.
– Reményeink szerint előnyben részesülnek majd a trafikos múlttal rendelkezők, a családi vállalkozások, a megváltozott munkaképességűek és a rokkantak – magyarázza a titkár.
Az, hogy az üzlet mennyire lesz jövedelmező a koncessziót elnyerők számára, több mindentől is függ a szakma szerint.
– Egy napi ötszáz doboz cigarettát forgalmazó üzlet csak egy egyéni vállalkozó megélhetésére elegendő. Ha ennek a dupláját adja el ugyanez az üzlet, már szép haszonról beszélhetünk a jelenlegi kicsiny árrés mellett is – mondja, hozzátéve: a későbbiekben a dohányforgalmazók reményeik szerint a mostani 2-4 százalékos árrést feljebb vihetik, hiszen érdekük a nagyobb forgalom.
Káldi Zsolt, a Ferencesek utcájában trafikot üzemeltető vállalkozó feleségével viszi a boltot. Ő azt mondja, mindenképpen indulni fog a pályázaton.
– Egyelőre sok a bizonytalanság, nem tudjuk, megemelik-e árrésünket a forgalmazók, s hogy mekkora forgalomnövekedést jelent a tény, hogy eltűnnek a cigis dobozok a boltok polcairól. Ha úgy számolok, hogy ma ezer helyen lehet dohányterméket venni Pécsen, a nyártól pedig csak maximum nyolcvan ponton, akkor tízszeres is lehet a hasznom. De mit teszek, ha csak két-, háromszoros? – számolgat Káldi.
Ő tehát vegyes érzelmekkel tekint a jövőbe, s szerinte az első fél év sok mindenre választ ad majd.
– Nagyon jól is elsülhet számunkra a változtatás, akár még további alkalmazottakat is fel tudok venni a megnövekedő forgalom miatt. Sok még a nyitott kérdés, de bízunk a legjobbakban – teszi hozzá.
Hogy jó üzlettel kecsegtethet a trafiknyitás, az is mutatja, hogy a kiskereskedők egyesületénél az utóbbi pár hónapban százak jelentkeztek a dohány szakkereskedő képzésre, sokan a sikeres vizsgán is túl vannak. Egyesek már az üzleti tervük alapjait teszik le, kutatják, környékükön mennyi cigarettát tudnak majd eladni.
[frame]Kisboltok: nincs veszély
A trafiktörvény megalkotása előtt sok kisboltos húzta a száját, mert attól féltek, hogy a dohányosok kerülni fogják a közérteket. Mindez ugyanakkor nem fordulhat elő, mert a cigarettát, dohányt vásárlók a trafikokban semmilyen más termékhez nem juthatnak hozzá, csak a dohányzással összefüggő árukhoz. Sem üdítőt, sem rágógumit, sem édességet és újságot sem vehetnek. Ezért kénytelenek lesznek elmenni az egyszerű kisboltokba is, s talán éppen az a kisboltos nyer a törvénnyel, amelynek közelében trafikot nyitnak.[/frame]