Új intézménnyel gazdagodik Pécs és Baranya a közoktatás területén. Az áprilistól működő Pedagógiai Oktatási Központ kapta a megye pedagógusainak szakfelügyeletével, ellenőrzésével, a pedagógusok minősítésével, tanulmányi versenyek szervezésével kapcsolatos feladatokat.
Immár negyed évszázada nem működik az oktatásban szakfelügyelői rendszer, és a tanácsadás, az ellenőrzés és a felügyelet hiánya miatt ez a tanárok teljesítményére is kihathat. Ezen a helyzeten változtatnak az április elsejétől induló, a szakmai felügyeletet ellátó Pedagógiai Oktatási Központok.
Az egyik ilyen, Baranyát lefedő szervezet kezd el működni Pécsen is, s a tervek szerint az biztosítja a pedagógiai-szakmai szolgáltatásokat, azok koordinálását, gondoskodik a pedagógiai munkát támogató tanfelügyelői-hálózat működtetéséről.
Páva Zsolt polgármester egy pénteki sajtótájékoztatón a város sikerének tekintette, hogy 13 vidéki település között Pécsen is létesül egy ilyen központ. Mint mondta, nagy szükség van rá, ugyanis a rendszerváltás óta – szerinte érthetetlen módon – a többi szakmával szemben nem ellenőrzik a tanárok felkészültségét, teljesítményét.
Hoppál Péter kulturális államtitkár azt mondta, az átalakítás célja, hogy egységesen biztosítható legyen a szolgáltatásokhoz való hozzáférés, a pedagógiai szakmai szolgáltatás szervezeti keretei átláthatóak, hatékonyak és fenntarthatóak legyenek, a köznevelési szereplők szakmai támogatáshoz jussanak.
A központ helyszínét még keresik és a vezető kinevezése is hátravan. Hoppál ugyanakkor elmondta, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központtól elkülönülő szervezet létszámban meghaladja azt.