A szibériai Huun-Huur-Tu torokénekes együttes ad koncertet április 25-én Szegeden és 26-án a budapesti Hagyományok Házában.
A Fonó Budai Zeneház szervezésében Magyarországra érkező Huun-Huur-Tu a hagyományos tuvai torokének stílus legismertebb képviselője. Ez a különleges énektechnika azt teszi lehetővé, hogy az énekes egyszerre két-három hangot is megszólaltasson.
A legtöbb tradicionális tuvai zenét egy szólóénekes vagy zenész adja elő, a Huun-Huur-Tu azonban a régi dalokat és dallamokat saját készítésű, hagyományos hangszerek kíséretében, eklektikus hangszereléssel mutatja be – közölte a Fonó hétfőn az MTI-vel.
Tuva Szibéria déli részén, a mongol határon fekszik. Az itt élő, türk-mongol nyelvet beszélő tuvinok dalaiban – akárcsak életükben – központi szerepet játszik a természet, a környezet, az állatok.
Az együttes 1992-ben alakult Oroszország autonóm köztársaságában, Tuvában. A Huun-Huur-Tu alapító tagjai Kaigal-ool Khovalyg, Sayan Bapa, Alexander Bapa és Albert Kuvezin voltak.
Az alapító tagok közül Albert Kuvezin 1994-ben elhagyta az együttest és új zenekart alapított. Kaigal-ool Khovalyg elsősorban khöömei és kargyraa stílusokat énekel. Sayan Bapa többféle pengetős hangszeren is kitűnően játszik, többek között olyan hagyományos hangszereken, mint a doshpuluur vagy az igil, és a kargyraa stílusra specializálódott. Alexei Saryglar – aki 1995-ben Alexander Bapa-t váltotta az együttesben – a sygyt stílus képviselője, különböző ütős és húros hangszereken, valamint zongorán játszik. Radik Tolouche nagyapjától tanult népzenét és torokéneklést, 2005-ben csatlakozott a Huun-Huur-Tu-hoz.