A Midrate, a valutaváltók Ubere ingyenes, nem kell jutalékot sem fizetni. Egy internetes felületen kell kiválasztanunk egy olyan valakit, aki annyiért vált olyan valutát, ami nekünk megfelelő. Ezután az illetővel találkozunk, és ha minden jól megy, akkor jobban jöttünk ki a dologból, mintha pénzváltónál intéztük volna az ügyet. Jól hangzik? Nos, a pécsi pénzváltók nincsenek eldőlve az ötlettől.
A taxisok, a szállodások, a takarítócégek után a pénzváltók is szembesülhetnek a közösségi internetes üzletelés erejével, hiszen tavaly óta már Magyarországon is elérhető a Midrate nevű baszk cég sajátos valutaváltó szolgáltatása, ami veszélyeztetheti a bizniszüket. De miért is lehet menő ez a Midrate, ami erősen hajaz az Uberre, az Airbnbre, és a nemrég elstartoló Rendire?
A fő indok, amiért az emberek megszerethetik a közösségi pénzváltót az, hogy ingyenes és jutalékmentes a szolgáltatásuk, valamint azért, mert kifejezetten könnyedén kezelhető, egyszerű koncepcióról van szó. A Midrate honlapján vagy az okostelefonos alkalmazásukban először regisztrálnunk kell, de ez simán megy a Facebook-, vagy a Google-fiókunkkal is, tehát nem is kell időzni egy újabb profil kialakításával.
Ezután már mehet is a bizniszelés a valutákkal, néhány kattintással meg lehet adni, milyen pénznemet szeretnénk venni, vagy eladni. Ha pedig a felhasználók között van olyan, aki pont a mi 100 eurónkat szeretné megvenni, és pont az általunk kívánt jó magyar forintért, akkor már csak meg kell dumálni vele, hogy mikor és hol találkozzunk, hogy nyélbe tudjuk ütni az üzletet – pluszköltségek, jutalékok, szolgáltatási díjak nélkül. Mindig az aktuális középárfolyamon számol az oldal, nekünk csak a számunkra legmegfelelőbb ajánlatot kell kiválasztani, amit a keresésünk után kiadott felhasználók neve alatt láthatunk.
A 2014-ben indult Midrate tehát csak egy közös oldalt, egy közös platformot alakított ki a valutákat eladni vagy venni szándékozó embereknek. Így az „üzlet” a két fél között zajlik, a cégnek lényegében semmi köze a bizniszünkhöz a közvetítésen kívül, nem rajtuk keresztül megy át a pénz, hiszen készpénzről van szó. A váltani kívánt összegnek pedig nincs felső határa. A szolgáltatás egyelőre felfutóban van, de a pécsi pénzváltóknak már most megvan a véleménye róla.
Pincési István, a Corner Trade Kft. tulajdonosa teljesen abszurdnak nevezte a koncepciót, ami szerinte igencsak veszélyes helyzetekhez vezethet.
– Nem tudom, hogy mi lesz ebből a szolgáltatásból a jövőben, de szerintem leginkább a kuruzsló orvosokhoz hasonlít ez a módszer. Lehet, hogy valakinek összejöhet jól egy üzlet, de közben mások akár pénzmosókkal, pénzhamisítókkal is találkozhatnak, de 50 forintért is vertek már fejbe embereket. Ezzel a megoldással kizárólag visszaélni lehet. Én csak sok erőt és sok egészséget tudok kívánni annak, aki 150 ezer forinttal a zsebében találkozni akar egy ismeretlen emberrel egy utcasarkon pénzváltás címszó alatt – mondta a tulajdonos.
Pincési hozzátette, hogy míg egy pénzváltóban 500 ezer forint feletti valutaváltás során azonosítani kell az ügyfelet, addig ez a Midrate esetében elmarad, szóval a felhasználók közötti tranzakciónak nem marad nyoma, ami szintén a bűnözőknek kedvez.
Tetrás Vera, a Pécsen is működő Correct Change valutaváltó munkatársa is hasonló véleményen van. Szerinte a Midrate nem biztos, hogy népszerű lesz, hiszen az emberek nem kockáztatnák se pénzüket, se testi épségüket azért, hogy némileg olcsóbban válthassák át pénzüket.
– Maximum kisebb összegek esetén lehet valamennyi értelme ennek a szolgáltatásnak, de Baranyában még nem nagyon vannak a Midrate-en felhasználók, szóval egyelőre körülményes itt a szolgáltatás használata. A valutaváltókra nézve egyelőre ezért nem jelent nagy veszélyt ez az oldal, de a felhasználóit veszélyes helyzeteknek tehetik ki, és nemcsak azért, mert belefuthatnak erőszakos emberekbe, rablókba is, hanem azért is, mert aki így váltana valutát, az nem tudhatja, hogy a pénz eredeti-e. Továbbá is buktató lehet, hogy ha valaki meghirdet egy bizonyos összeget egy bizonyos korábbi árfolyam alapján átváltva, az nem jelenti azt, hogy azóta annál nem volt kedvezőbb ajánlat valutaváltóknál. Az árfolyamok változását tehát a Midrate felhasználói nem követik – mondta Tetrás Vera.