Toller László egykori jobbkeze, Juhász István visszatér a politikába a Szocdemek oldalán. Exkluzív interjút adott lapunknak.
– Ön Toller László jobbkezeként, a gazdasági bizottság elnökeként hosszú évekig részt vett a város irányításában. Majd az MSZP kizárta 2009-ben. Mi történt azóta?
– Kerestem a helyemet; kilenc hónapig voltam munkanélküli. Elváltam, új házasságot kötöttem. Most jelenlegi és volt családom, gyermekeim segítenek, sokat köszönhetek nekik.
– Nincs jó anyagi helyzetben, mégis több hozzászóló drága óráját, luxusautóját emlegeti.
– Ez már a lejáratásom része. Az autómat magam újítgattam fel; ez a hobbim. Nincs hajóm, nyaralóm, szőlőm sem. Én nem vagyont halmoztam fel a korábbi években, mint mások.
– Miért jött vissza a politikába?
– Annak idején Toller Lászlóval való baráti kapcsolatom miatt kerültem a politikába, s most is barátok hívtak. A Szocdemeknek olyasfajta politikai világlátásuk van, ami jelenleg ritka a baloldalon. A párt megoldási javaslatokról beszél, és nem csak annyi a kormányprogramja, hogy „Orbán Viktor mondjon le, távolítsuk el”. A baloldal nagy részét ma az irigység, a bosszú és az érdekek vezérlik. A Szocdemeket az értékek. Mint ahogy engem is.
– Információink szerint a pécsi MSZP-sek nagyon tartanak is visszatérésétől. Mit szól ehhez?
– Közvetlenül nem érzékelem, de ismerősöktől hallom, hogy folyamatosan megy a lejáratásom. Biztos tartanak tőle, hogy régi-új ellenfél került a színtérre, de emiatt nem adom fel az elképzeléseimet. Attól sem félek, hogy egyszer leütnek az utcán.
– Nem tart tőle, hogy árulónak bélyegzik majd?
– Érdekes, hogy rám sütnek áruló bélyeget, amikor nem én akartam kilépni az MSZP-ből, hanem eltávolítottak onnan. Azért bélyegeztek meg, mert Páva Zsolt 2009-es több mint kétharmados győzelme után a józan paraszti ész vezérelt. Ha valakit ilyen óriási többséggel választanak meg, az ellenzék egyet tehet: segíti a munkáját. És innen kezd el építkezni, de úgy, hogy közben segíti és támogatja az embereket. Mi anno a Fideszt akartuk legyőzni, nem pedig a pécsieket. Az MSZP viszont más utat választott.
– Pécsen hová lettek a régi öreg MSZP-sek, miért kerültek távol a párttól?
– Az idősek egy része a DK-ba ment, mások inkább inaktívak, mert nem érdekli őket a mai MSZP. Egyszerűen nem találják meg a közös hangot a pártot irányító fiatalokkal, azokkal, akiknek Toller László sosem osztott lapot.
– Miért van ez a szembenállás?
– A 2007 és 2010 között megerősödő „titánok” nem változtak, nem tudott megújulni a szervezet sem. Olyan emberek vannak most a vezető körben, akik már bizonyíthattak volna, mert voltak városvezetők. Ilyenkor felmerül a kérdés, ha semmiben nem történt változás, miben lenne más a politikájuk, mint 2010 előtt?
– Létrejöhet még erős baloldal országosan és helyben?
– Csak akkor, ha félreteszik bizonyos szervezetek a saját önös érdekeiket, kínálnak közös alternatívát a mai kormánnyal, városvezetéssel szemben, félreteszik a levitézlett politikusokat. Bosszúra nem lehet erős baloldalt építeni, csak alázatra, népképviseletre, szociális érzékenységre, megoldási javaslatokra. Akkor lesz erős baloldal, ha a mostani generáció feladja vezető szerepét az MSZP-nél.
[box title=”Névjegy” box_color=”#e2414c”]Juhász István 1959-ben született Pécsen; a Széchenyiben érettségizett, a győri távközlési főiskolán diplomázott. Tizennégy éven át tanított a Széchenyiben. A kilencvenes években a Matáv leányvállalatánál volt három éven át igazgató, 2004-ig az anyavállalatnál dolgozott több vezető beosztásban. 2005-től 2009-ig a Pécsi közlekedési Zrt. humánpolitikai igazgatója. 2002-től két cikluson át önkormányzati képviselő, bizottsági elnök. Az MSZP pécsi szervezetének tagja és pécsi elnöke volt öt éven át. Elvált, egy 32 éves fia és 27 éves lánya van.[/box]