A szocialista párt korábbi városi vezetője azon akadt ki, hogy szerinte ő egy nem létező párt nevében segítette a szociáldemokraták kampányát és nagy kérdés, hogy mire is mentek el a párt állami támogatásként kapott százmilliói. Schmuck Andor nem érti Juhászt.
Nyílt levelet tett közzé Juhász István – és két volt szocdem megyei elnökségi tag, Kun Csaba és Gavri Edit – arról, hogy szerintük az áprilisi parlamenti, majd pedig májusi EP-választáson is becsapták a szociáldemokrata párt tagságát. Mint mondta, az elmúlt évben Schmuck Andor elnökségével jött létre a Szocdemek – Magyar Szociáldemokraták Pártja, e név alatt épültek fel az országos, a megyei és a városi szervezetek, illetve a tagi belépések is ebbe a pártba történtek meg.
Ám, miután cégbíróság ezt a nevet nem fogadta el, Szociáldemokraták Magyar Polgári Pártja néven jegyezték be őket. Szerinte ezzel nem is lett volna gond, ha „csak” egy egyszerű névváltoztatásról lett volna szó.
– Nem ez történt, hanem mindössze 14 fővel létrehozták a ma ismert, bejegyzett s a 2014-es választásokon is szerepelt pártot, e tényről azonban a választások végéig sem a tagságot, sem a közvéleményt nem tájékoztatták – mondta Juhász, aki a baranyai szervezetet is vezette, képviselőjelölt is volt áprilisban.
Juhászék azt állítják, hogy nincs is baranyai szervezetük és ők nem is voltak párttagok, jogilag pedig a választáson egy 14 tagból álló párt állított országos listát. Az igazság azért derült ki, mert a választásokat követően a tagok, a képviselőjelöltek, a középvezetők elemezni, értékelni szerették volna az eredményt, de az említett embereken kívül senki nem volt tagja a pártnak. Ráadásul a vezetőség e szűk körben gyorsan meg is erősítette a mandátumát, hiszen tagság hiányában egy közel tízfős „kongresszus” összehívása nem jelentett problémát.
Szerintük a nagy nyilvánosság előtt tudatosan megtévesztették őket, s mindezt olyan formában, hogy feltehetően minden a jog elvei szerint zajlott. Juhász szerint az is nagy kérdés, hogy valójában mire ment el a választásra kapott 475 millió forintos támogatás.
Juhász, aki korábban az MSZP pécsi elnöke volt, állítja, ha tudja, hogy az MSZP-hez is közelednek, akkor ahhoz egyáltalán nem adja nevét.
Schmuck Andor pártelnök azt mondta, az elkeseredettségüket megérti emberileg, de 2014 nem a végcél volt, hanem csak egy állomás a 2018-as választásokra készülve.
– Nincs titkolni valónk, a beszámolóink elkészültek, az ÁSZ-vizsgálatot pedig jó magam kértem, a főtitkárunk mindent bemutat az elnökségnek és a kongresszusnak – mondta Schmuck. – Úgy gondolom, aki ennek a pártnak a tagja, az ne vinni akarjon, hanem adni. Ennek feltétele a havi 830 forintos tagdíj befizetése. Aki viszont ezt nem vállalja, az előtt nyitva áll a szociáldemokrata egyesületünk ajtaja, ott kötelezettség nélkül segíthetik munkánkat, így Juhászék is.
A céljaik világosak, önállóan indulva, valódi szociáldemokrata értékeket akarnak képviselni. A mostani EP-választás egyébként szerinte megmutatta, hogy a DK, az Együtt-PM és az MSZP a Horn Gyula örökségéből megmaradt 27 százalékot osztották újra, nem tudtak új szavazókat megszólítani – fejezte be Schmuck. Az általa közölt adatok szerint 1157 korábbi tagból 657-en erősítették meg párttagságukat és 347-en választották az egyesületi formát május 15-ig.