A koronavírus idején látszólag a szokásosnál is többen járják a természetet, ha már máshová nemigen lehetett menni eddig a korlátozások miatt. Hogy a Mecseken a megszokottnál nagyobb számú hüllő jelent-e meg, vagy csak a fokozott emberi jelenlét következtében többen fotózták le őket, az nem teljesen világos. Valószínűleg inkább az utóbbi, hiszen az állatok párzási időszaka még csak most kezdődik, és nyilván abszolút nem függ a járványtól. Ami biztos: a közösségi oldalakat ellepték a pécsi zöld gyíkok fotói.
A zöld gyík hazánk legnagyobb testű gyíkfaja, a teljes hossza a 40 centimétert is elérheti, amelynek mintegy a felét a farok adja. A szépséges hüllő a Magyar Madártani Egyesület (MME) honlapján olvasható információk szerint hazánk egész területén elterjedt, inkább populációinak mérete és sűrűsége változik az egyes területeken: az Országos Kétéltű- és Hüllőtérképezés Programra beérkezett adatok alapján Baranya megyén belül a Pécs körüli erdőkben a legelterjedtebb a faj, de a baranyai szakemberek szerint pontos állományfelmérés sosem történt a Mecseken a kezdetektől megtalálható gyíkok körében. Magyarországon – mint minden hüllő és kétéltű – a zöld gyík is védett, természetvédelmi értéke 25 ezer forint.
Nászidőszakban és nyár elején a hímek a fej- és a torokrészen világoskék pikkelytakarót öltenek, ezzel jól elkülönülve a nőstényektől. Hatalmas, gyönyörű, színes hímállatokról készített csodás felvételeket olvasónk is, aki patacsi kertjében állítása szerint szinte már háziállatként fogadja az újra és újra visszatérő vadállatokat.
Különleges kinézetük miatt, és mert már a kezdetektől megtalálhatóak erdeinkben, részünkről a csodás gyíkok akár a híres, filmbeli Jurassic Parkba is bekerülhetnének, hogy csodájukra járjanak a látogatók.
Íme:
Ti is el tudnátok képzelni a szépséges hüllőket egy ilyen jelentben?
Fotók: Takács Andrea