A kamara titkára szerint a városházán szinte minden észrevételüket befogadták. Úgy véli, könnyebb lesz emiatt jövőre a pécsi cégek nagy részének, s a korábban tiltakozó vállalkozások képviselői is rábólintottak az egy év alatt kimunkált új változatra.
Nemrégiben döntött a pécsi közgyűlés a város új adókoncepciójáról. E szerint az ideihez képest lényeges változás lesz, hogy a város jóval több pénzt hagy a vállalkozások és a kis keresetűek zsebében, ugyanis jelentősen könnyíti az építményadókkal kapcsolatos terheket, bővíti a kedvezményezettek körét, és enyhébb közterhet kell fizetniük a termelő tevékenységet végző társaságoknak is.
Eddig attól függően, hogy belvárosi vagy külvárosi övezetben volt-e az üzlet, 1000-1200 forintot kellett fizetni négyzetméterenként. Jövőre ez négyzetméterenként 850-ra csökken, míg a termelési célokat szolgáló építmények után majd csak 800 forinttal adóznak.
Ezzel együtt a hitelintézetek, pénzintézetek, biztosítók, távközlési, energiaellátók, benzinkutak, bevásárlóközpontok, gyorséttermek négyzetméterenként viszont 1700 forintot fizetnek majd.
Januártól minden egyedül élő nyugdíjast kedvezmény illet meg. Eddig csak a 62 éven felülieknek járt 50 százalékos adócsökkentés, ugyanekkora kedvezmény jár a háromgyermekes családoknak is. A mozgásukban korlátozottaknak nem kell majd adózniuk garázsuk után, de a magánszemélyeknek sem kell a melléképületeik után fizetniük.
– Közel egy esztendőn át tárgyaltunk a városvezetéssel, közvetítettük az önkormányzatnak a véleményünket, a kisvállalkozók aggályait. Óriási fegyvertény, hogy e munka során a kamara és érdek-képviseleti partnerei és a városháza szakemberei is korrekt szakmai hozzáállást tanúsítottak – mondja Síkfői Tamás, az iparkamara titkára.
Tavaly az önkormányzat a város gazdálkodásának stabilitása miatt döntött az építményadó emelése mellett, ám a városvezetők már akkor leszögezték, hogy a jövőben, amint lehet, könnyítéseket adnak a szféra képviselőinek. Az ígéretet pedig be is tartották!
– Rövid időn belül egyetértett minden fél abban, hogy a helyi adórendeletnek nemcsak a városháza működési költségeit kell fedeznie, hanem gazdaságpolitikai funkciói is vannak. Ezért, tanulmányozva számos város adórendeletét, a legjobb elemeket adaptálásra javasoltuk, és kiszámoltuk annak városházi és gazdasági vetületeit – mondja a titkár, aki szerint az új variáns alapfilozófiája, hogy a szektorális és helyi vállalkozások megkülönböztetett adót fizetnek a jövőben.
Síkfői szerint a város szinte a legmesszebbmenőkig befogadta a vállalkozók álláspontját.
– A tervezett adórendelet minőségében, kidolgozottságában és gazdaságpolitikai szempontból az egyik legjobb az elmúlt 20 évben. Az egyeztetési folyamat részeredményeiről a kamara folyamatosan megkérdezte a szakmai, ágazati testületeket, a pécsi vállalkozásokat is – mondja.
Hozzátette: az utóbbi esetben a döntő többség egyetértett az általuk javasolt mértékekkel.
[frame]Több marad a kicsiknél
Szebellédi István, a város gazdasági tanácsadója, igazságügyi könyvszakértő úgy számol, éves szinten közelít a százmilliós tételhez az az összeg, amit a pécsi vállalkozások zsebében hagy az új adórendelet. Azt mondja, a multikon, a pénzintézeteken kívül minden pécsi vállalkozás jobban jár jövőre, mint idén.[/frame]