Pécs nemcsak a klímája, műemlékei vagy éppen az itt élők miatt különleges, hanem utcanevei miatt is. Nemrég összeszedtünk számos olyan utcát, amely csak itt van az országban, de olvasóink újabb és újabb ötleteket adnak.
Ezis utca, Zsák utca, Kerülő út – csak néhány a különleges pécsi utcanevekből. Nemrég gyűjtöttünk össze közülük jó párat, olvasóink azonban további érdekességeket is írtak nekünk, most ezeket mutatjuk be.
Arról már írtunk, hogy Névtelen utca található Pécsett, azonban talán kevesebben tudják, hogy van egy „testvére” is, mégpedig a Nevesincs utca. 2005-ben kapta ezt a nevet az Engel János, Kiskőszeg, Baranyavár utca közelében fekvő utcácska, amelynek sokáig nem volt külön neve – hát most már van, de kétségtelenül humoros, hogy a névtelensége ezután is megmaradt.
Több pécsi utca, köz és dűlő a földrajzi adottságai alapján kapott nevet – hasonlóan a furán ható Zsák utcához vagy Kerülő úthoz. Mint Pesti János Pécs utcanevei 1554-2004 című könyvéből kiderül, vannak még hasonló helynevek. Ilyen például az Elágazó út Nagyárpád határában, amely 2008-ban nyerte el ezt a nevet, és valóban elágazik. De ilyen a Kanyar utca is Rigóderben, melyben három nagyobb kanyar is található, így a névadás szinte magától adódott.
Azt mindenki tudja, hogy Pécsnek vannak elég meredek szakaszai, hiszen a Mecsek nem csak óvja a várost, hanem oda bizony fel is kell kapaszkodni. Így nem meglepő, hogy Pécsett van Meredek köz, Meredek dűlő, sőt volt Meredek utca is, ez utóbbi azonban a kétezres évek elején új nevet kapott, Papnövelde köz néven (ez nem keverendő össze a Papnövelde utcával).
Talán az sem meglepő, hogy a Mélyút dűlő is nevéhez méltó: a Szabolcsban található közterület, mint Pesti János idézett könyvéből kiderül, valóban mély bevágású, vízmosásos utcácska. A közelében pedig az Átjáró út van, amely miről másról kapta a nevét, ha nem arról, hogy átjárást biztosít.
Ugyancsak alakja miatt kapta nevét a Könyök utca, amely az Alsóhavi és a Katalin utca között található. Pesti János munkájának köszönhetően azt is tudjuk, hogy igen régi utcáról van szó, már 1722-ben is volt neve, ami szintén az alakjára utalt, de talán még humorosabban: Ofenloch-nak, azaz Kályhalyuknak nevezték.
Nem túlzás azt mondani, hogy Pécsett hemzsegnek a fura utcanevek. Több olvasónk is megírta, foglalkozzunk a tényleg meglepő hangzású Kispiricsizma dűlővel – ilyen utcanév biztosan nincs több az országban. Valószínűleg tényleg nincs, hiszen mint Pesti János könyve írja, már 1713-ban említették Piricsezma néven. De mit jelent? Nos, a csesme törökül kút, Piri (Peri?, Beri?) pedig pécsi török főúr lehetett. Azaz az eredeti név Peri kútja (valószínűleg a mai Szamárkút), amit a magyar népnyelv „lefordított” Piri csizmára – mert így több értelmét látta.