A Magyar Honvédség megbízásából katonai terepjáróra terveztek kollektív fegyverek működtetésére és köríves mozgatására alkalmas szerkezetet a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Kar iparitermék- és formatervező szakán tanuló hallgatók.
Mint olvasható a PTE közleményében, a Magyar Honvédség és a pécsi egyetem közötti együttműködés keretében a diákok feladata ezúttal az volt, hogy alakítsanak át egy katonai terepjárót: egy olyan szerkezetet kellett létrehozniuk, amely lehetővé teszi a fegyverzet járműre illesztését és működtetését.
[su_quote]A hallgatóknak egy borulókerethez rögzített forgózsámolyt kellett megszerkeszteniük, amely alkalmas különböző fegyverek használatára kialakított bölcsők fogadására és a fegyverzet köríves mozgatására. Az elvárások között esztétikai szempontok is szerepeltek. A szerkezet kialakításánál fontos volt továbbá az utólagos szerelhetőség, a futáspozíció beállíthatósága és feszíthetősége is.[/su_quote]
Három remek megoldás született.
– A feladat elvégzése során a hallgatók az oktatói instrukcióknak megfelelően haladtak a tervezési fázisokon keresztül. A honvédség által megadott feladat összetettségében bőven kimeríti a szak elvárásait, a szerkezet gépészetileg és esztétikailag is megfelel a követelményeknek – foglalta össze dr. Vasváry-Nádor Norbert, az iparitermék- és formatervező szak felelőse.
A kísérleti projektben megalkotott innovatív szerkezet tervdokumentációja egyelőre nem gyártmányterv, vagyis annak minden részlete optimalizálható, és a gyártás megkezdése előtt egyéni technológiák szerint módosítható – közölte az egyetem.