Csak idő kérdése, hogy helyben is terjedni tudjanak a különböző invazív szúnyogfajok által terjesztett betegségek, ha nem gyérítjük megfelelően – mondta Kemenesi Gábor.
Kemenesi Gábor pécsi biológus a Portfoliónak beszélt arról, hogy egyre komolyabb veszélyt lát az országban elterjedő invazív szúnyogfajokban.
„Az ország számos településén már most is elterjedtek az inváziós szúnyogfajok Magyarországon […] még a mostani időjárás mellett is hatékonyan szaporodnak. Ez azt jelenti, hogy már hazánkban sem csak elvétve lehet találkozni ezekkel a szúnyogokkal. Magyarországon biztosan jelen van már az ázsiai tigrisszúnyog, a koreai szúnyog, valamint a japán bozótszúnyog is” – mondta.
Kiemelte, hogy a globális folyamatok elhozhatják azokat a szúnyogfajokat Európába, amelyek olyan betegségeket terjesztenek, mint a Zika vagy a Dengue-láz
„Olaszországban már többször is megjelent a chikungunya-láz, ahol nagy járvány még nem alakult ki, de ízelítőt már kapott az ország az inváziós szúnyogok hatásából” – figyelmeztetett Kemenesi.
Szerint ez a betegség nem halálos, de nagyon súlyos ízületi fájdalommal és lázzal jár, és okozhat tartós egészségkárosodást. A vírust az ázsiai tigrisszúnyog és az egyiptomi csípőszúnyog terjeszti, de a koreai szúnyog is képes rá.
Mint mondta, a klímaváltozás miatt egyre jobban érzik magukat ezek a szúnyogok Európa-szerte, és csak idő kérdése, hogy helyben is terjedni tudjanak ezek a betegségek, ha nem gyérítjük megfelelően, illetve elhanyagoljuk a szúnyogállományt.
„Brazíliában sem gondolta sokáig senki, hogy a szúnyogok mennyire veszélyesek lehetnek, aztán futótűzként söpört végig a Zika-vírus az országon” – mondta.
Véleménye szerint tájékoztatni kell a lakosságot, hogy miképp védekezhetnek a szúnyogok ellen, hiszen az inváziós fajok nem árterekben, hanem a házak körül fejlődnek – írja a Portfolio cikke.
„Meg kell akadályozni, hogy kifejlődjenek, ez pedig a ház körüli környezet rendben tartásával, ellenőrzésével, egyszóval tudatossággal oldható meg” – vélekedett, hozzátéve, hogy „a kémiai gyérítés egyrészt hatástalan, másrészt felér az ökoszisztéma idegméreggel való leborotválásával”.
„Ennek nincs semmi értelme, ehelyett a vírusok ciklusát kell megtörnünk, amely a biológiai gyérítéssel elérhető. Ma már könnyen meg tudjuk határozni, hogy hol élnek, kelnek ki a szúnyogok, ezért érdemes célzottan gyéríteni” – fogalmazott.
További részletek a Portfolión olvashatók.