-1 C
Pécs
hétfő, november 18, 2024
KezdőlapHírzónaKéményt kellett bontani

Kéményt kellett bontani

Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság közleménye:

„Eseménydús hétvégét tudhatnak maguk mögött a katasztrófavédelem beavatkozó egységei és hatósági szakemberei, bőven volt dolguk a tűzoltóknak és a megelőző hatósági munkát végzőknek is. A közvetlen életmentés mellett tűzoltósági, polgári védelmi és iparbiztonsági ellenőrzések zajlottak országszerte.

Az elmúlt három napon összesen 366 segélyhívás érkezett a katasztrófavédelem műveletirányítási központjaiba. A 95 tűzesetet és a 196 műszaki mentést 354 hivatásos, 57 önkormányzati, 4 létesítményi és 11 önkéntes egység kezelte. A beavatkozást igénylő esetek mellett 68 téves riasztás és 22 szándékosan megtévesztő jelzés is érkezett az ügyeletekre.

Komoly munkát adott a fővárosi tűzoltóknak az a XVI. kerületi tűz, ami szombaton egy négylakásos, régi építésű társasházban keletkezett. Bár a beavatkozó egységek percek alatt a helyszínen voltak, az egyik lakás már lángokban állt, és a tűz a tetőszerkezetre is átterjedt. A lakók az épületből már korábban kimenekültek. A tűzoltók égő lakás konyhájából egy tizenegy kilós gázpalackot hoztak ki. Négy vízsugárral oltották a tüzet, de az a lakás, amelyben a tűz keletkezett, így is lakhatatlanná vált. A lakók közül senki nem kért a katasztrófavédelemtől segítséget az ideiglenes elhelyezésben, két embert az önkormányzat helyezett el.

Szombat reggel riasztották tűzesethez a katasztrófavédelem kiskunfélegyházi tűzoltó egységeit is. Petőfiszállás külterületén egy 130 négyzetméteres tanyaépület hat szobájából öt teljesen kiégett az éjszaka folyamán. A kiérkező tűzoltók kisebb égéseket, izzásokat oltottak és az utómunkálatokat elvégezték. Egy propán-bután gázpalackot sikerült kihozniuk, egy pedig még a kiérkezésük előtt felhasadt. Az épületben nem lakott senki. A tűz keletkezésének pontos körülményeit tűzvizsgálat során tisztázzák majd.

Vasárnap Mezőfalván egy családi ház és melléképületének tetőszerkezete gyulladt ki. Az égő épülethez elsőként a mezőfalvi önkéntes tűzoltó egyesület tagjai értek ki, azonnal megkezdték a tűz oltását. A körülbelül száz négyzetméteres családi ház és a hozzá épített ötven négyzetméteres melléképület cserépfedésű tetőszerkezete ekkor már teljes terjedelmében égett. A katasztrófavédelem dunaújvárosi hivatásos tűzoltó egységei a melléképületből egy propán-bután, két oxigén és egy acetilén gázpalackot hoztak ki. A ház hátsó szobája fölötti födém beszakadt, a tetőszerkezet megsemmisült. Személyi sérülés nem történt, a lakók időben elhagyták az épületet. Az oltási munkálatok közel három órán át tartottak.

Péntekről szombatra virradóan Jászfényszaru és Zsámbok között szalagkorlátnak, majd betonoszlopnak ütközött egy kocsi. A Jászfényszarui Önkéntes Tűzoltó Egyesület és a jászberényi tűzoltók vonultak a helyszínre, majd rövid időn belül a katasztrófavédelmi műveleti szolgálat is kiérkezett. Az áldozatokon már nem lehetett segíteni, két fiatalember halt meg az ütközésben, amelynek erejétől kirepültek a kocsiból. A kocsi felborult, szinte a felismerhetetlenségig összeroncsolódott. Törökszentmiklóson történt a másik tragédia, egy autó nekirohant egy kerítésnek, utasa, egy középkorú ember a helyszínen életét vesztette.

Veszprém és Csopak között, a Nosztori elágazó környékén történt halálos kimenetelű baleset szombaton délelőtt. Egy Csopak felé haladó autó az esőtől csúszós úton összeütközött egy másik személygépkocsival és az árokba csúszott, majd az oldalára borult. A járművet vezető 60 éves férfi és utasa, egy 40 éves nő életét vesztette. A másik kocsit vezető nő könnyebben sérült meg. A helyszínre a mentők egy helikoptert és három rohamkocsit küldtek. Az elhunytakat a balatonfüredi és a veszprémi tűzoltók feszítővágó segítségével tudták kiszedni a roncsból.

A Baranya megyei Magyarszéken egy családi ház kéménye adott munkát a katasztrófavédelemnek. A csapadékos időjárás következtében a kémény beázott, és annyira meggyengült, hogy az egyik oldalán kiestek a téglák és a kéményszerkezet egésze megdőlt. A komlói egység a közvetlen életveszély elhárítása érdekében a kéményt visszabontotta.

Több helyen is állatok szorultak a tűzoltók segítségére. Szombaton a tatabányai Tappancs Állatotthon dolgozói kérték segítségüket, mert a nagy mennyiségű eső és az olvadó hólé miatt a menhely beázott. A helyszínre érkezett a város közbiztonsági referense, aki homok és homokzsákok helyszínre szállításáról intézkedett, miközben a tatabányai tűzoltók segítettek a menhely munkatársainak a kutyák kimenekítésében és homokzsákok pakolásában. Pest megyében egy kóbor kutyát kellett menteni vasárnap reggel. A jószág a régi nagykátai vásártéren egy elhagyatott épület másfél méteres gödrébe esett.

Heves megyében szórakozóhelyeket ellenőriztek a hétvégén a katasztrófavédelem és a rendőrség szakemberei. Szombaton és vasárnap hajnalban Egerben két, Gyöngyösön pedig egy helyen vizsgálták a tűzoltók, hogy betartják-e a tűzvédelmi előírásokat. Szerencsére egyik szórakozóhelyen sem találtak olyan hiányosságot, ami az azonnali bezárást indokolta volna, hatósági felhívás azonban készül, amelyben az üzemeltetőket a hiányosságok megszüntetésére szólítják fel. Soron kívüli tűzvédelmi hatósági ellenőrzését tartottak a Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság kirendeltségei is a hétvégén. Összesen kilenc zenés-táncos szórakozóhelyeken vizsgálódtak, egy esetben tűzvédelmi bírság kiszabását kezdeményezték a hatóság ellenőrei, mivel a menekülésre számításba vett kijáratot eltorlaszolták, és még a tűzvédelmi dokumentációkat sem tudták bemutatni. Tolna megyében is kontroll alá vettek egy szórakozóhelyet, a katasztrófavédelem Dombóváron tartott soron kívüli hatósági célellenőrzést a rendőrséggel közösen. Annak során egy hiányosságot találtak, a fali tűzcsapok felülvizsgálatát igazoló jegyzőkönyveket a szórakozóhely üzemeltetői nem tudták felmutatni, ezért a hatóság írásban szólította fel őket a hiányosságok pótlására.

Nem volt eseménytelen a hatósági munkát végzők hétvégéje sem, két igazgatóság és 15 igazgatóság 55 kirendeltsége összesen 153 tűzvédelmi felügyeleti ellenőrzést végzett. Ezek során 125 szabálytalanságra derült fény, egy vizsgálódás bírság kiszabásával végződött.

A polgári védelem területén pénteken négy igazgatóság négy kirendeltsége egy helyen vízelvezetőt, öt helyen befogadóhelyet, két helyen életvédelmi építményt, két helyszínen pedig lakossági riasztóeszköz felügyeleti ellenőrzését végezte el.

Ugyanezen a napon a Somogy megyei Ádándon egy családi ház két lakójának azért kellett otthonát másfél órára elhagynia, mert ott egy cseppfolyós nitrogénnel hűtött anyagot szállító kistehergépkocsi villanyoszlopnak ütközött, és a veszélyes anyag szivárogni kezdett. A káreset biztonságos felszámolásába bevonták a katasztrófavédelmi műveleti szolgálatot és a katasztrófavédelmi mobil labort is. A kora esti órákban Szolnokon ötven embert kellett egy társasházból az ott keletkezett tűz miatt kimenekíteni, de alig több mint fél óra múlva visszatérhettek lakásukba. Vasárnap Debrecenben kellett öt embernek kellett elhagynia az otthonát, miután a lakóház falazata kidőlt, az épület lakhatatlanná vált, átmenetileg mindannyian rokonokhoz költöztek.

Pénteken is volt olyan veszélyes üzem, ahol megjelentek a katasztrófavédelem iparbiztonsági szakemberei, egy igazgatóság és egy másik megyei szerv egyik kirendeltsége üzemazonosítás érdekében vizsgálódott. Egy igazgatóság és egy másiknak a kirendeltsége egy-egy veszélyes üzem telephelyén tartott hatósági szemlét, amelynek során azt vizsgálták, hogy a biztonsági dokumentációban foglaltak megfelelnek-e a valóságnak.

A hétvégén is a katasztrófavédelem kontrollja mellett folyt a veszélyes áruk szállítása. Közúton 129 járművet vizsgáltak meg, köztük 16 olyat, amelyik az ADR (veszélyes áruk közúti szállításának szabálya) hatálya alá tartozott. Az egyik átvizsgált gépjárműnél eljárás megindítására okot adó szabálytalanságot találtak. A kontroll alá vett vasúti járművek közül 47 volt olyan, amelyre a RID (veszélyes áruk vasúton történő szállítása) szabályai érvényesek, az egyik esetében a fellelt szabálytalanság súlya miatt ugyancsak eljárást kellett indítani. A vízen közlekedő járművek közül 14-et ellenőriztek az elmúlt három napban, négy az ADN (veszélyes áruk vízi szállítása) hatálya alá tartozott. Itt is akadt egy olyan, amelynél eljárás megindítása vált szükségessé. Mindezeken túl két olyan telephelyet is megvizsgáltak az ellenőrök, ahol a veszélyes áruk szállításához köthető tevékenység zajlik, mindegyiknél indokolt volt a hatósági eljárás elrendelése.

Az Ádándon történt balesetnél be kellett avatkozniuk az iparbiztonsági szakembereknek is, a jármű tartalmát a szabadba ürítették. Az eset miatt a megyei iparbiztonsági főfelügyelő káreseti helyszíni szemlét, valamint soron kívüli ADR ellenőrzést tartott.”

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő