Nem lesz áremelés, a vásárlók nem kis örömére. A kereskedők azonban panaszkodnak: növekvő minimálbérek, a takarmányok és a beszállítói árak drágulása miatt alig van nyereség az élelmiszereken. A pékségek szerint húsz-huszonöt százalékos áremelésre lenne szükség.
Tele ugyan a pult ropogósra sült finomsággal a pékségekben, de a vásárlók csak óvatosan költik a pénzüket.
A pécsi Paraghi Mónika vásárlóként is kiszámolja, egy adott napon mennyi kell, s inkább pár zsemlét vesz, mintsem a megmaradt kenyeret dobja ki, még ha csak kicsiről is van szó.
Egy kilogramm fehér kenyér ára ugyanis bőven kétszáz forint felett van, a rozsos, vagy a teljes kiőrlésű pékáruk pedig kétszer, háromszor annyiba kerülnek, mint fehér társaik. A pékségek pedig még így is alig tudnak fennmaradni – állítják. A munkaerőn spórolnak, árat ugyanis már nem emelhetnek.
Az Európa Pékség tulajdonosa, Jagicza Gábor szerint a minimálbér megemelése mellett a beszállítói árak is növekednek. „Most körülbelül 20-25 százalékkal kellene emelni a termékek árán, ha ezt megtesszük, akkor nem lesz fizetőképes vásárló”- mondja.
A Pékszövetség elnöke, Septe József szerint már hónapok óta próbálkoznak az áremeléssel, ez segítene az ágazaton, nem nyereséget, hanem stabil működést hozna.
A tojások árán is emelnének. Szabó Norbert kereskedő szerint két-három forintos többlet már kihúzná a termelőket a kátyúból. Szerinte a magas takarmányárak miatt lenne szükség erre, mert így is nyomott áron értékesítik portékájukat.
Emelni azonban nem igazán lehet: a darabonkénti ár átlagosan már így is 42 forint, a vásárlók pénztárcája pedig ezt sem bírja.
Sajtóinformációk szerint a sertés- és baromfikészítmények esetében elkerülhetetlennek tűnik az áremelés: nagyjából ötszázalékos kellene. Az általunk megkérdezett egyik pécsi üzletben ennél is magasabb, 25-30 százalékos áremelés jönne jól.
A húsért egyelőre azonban nem kell többet fizetni: csak akkor emelnek, ha a termelők és a vágóhidak is drágábban adják el nekik a húst.