Hirdetés

Tévhit, hogy csak akkor jó a kávé, ha drága, van egy művészi virág a tejhabon és egy copfos hipszter fiú készíti. Otthon, akár fillérekből főzhetünk igazi kávét a jó öreg kotyogós kávéfőzőnkkel, ha betartunk néhány fontos szabályt.

Nem csak attól lesz jó egy kávé, hogy minőségi darált kávét vásárolunk hozzá. A folyamatot még számos helyen el lehet szúrni: fontos a víz hőmérséklete, a kávé sűrűsége a gépben, de még az is, hogy milyen vizet teszünk a kotyogósba. Farkas László, pécsi barista segítségével a legfontosabb lépéseket emeljük ki.

Valószínűleg nem lepődik meg senki azon, ha azt mondjuk, hogy a víz minősége fontos a kotyogós kávé készítésénél. A pécsi barista szerint a víz legyen friss és jó illatú, illetve pH-értéke legyen semleges, ami nagyjából 6.5-7.5 között mozog. Ez semmiképpen sem a csapvíz, ha tökéletes kávéra vágyunk, akkor inkább ásványvízzel dolgozzunk. A kotyogós aljába ötször annyi vizet töltsünk, mint amennyi kávét használunk, ezt elég egyszer lemérnünk, később már rutinosan fogjuk  tudni az arányokat.

Kotyogós géphez válasszunk sötét pörkölésű, kevésbé citrusos ízvilágú 100% arabica kávét, ezzel a kávégéppel ugyanis ilyen fajta kávéból készíthetjük a legfinomabb feketét, mivel a sötét pörköléses kávéknak van egy kesernyés íze, amit a kotyogós technológia felerősít.

Az sem mindegy, hogy milyen durvára őrölt kávét töltünk a kotyogósba, hiszen a nagyon finomszemcsés dara nem fog jól lefőni. Legyen finom, de az eszpresszó finomságánál némileg durvább szemcsés a választott kávénk. Az a legjobb, ha otthon, magunknak őröljük a kávét, de ha éppen nincs otthon őrlőnk, akkor érdemes frissen daráltatni – a legtöbb pécsi kávéüzletben leőrlik nekünk a választott szemeket – vagy ha erre sincs lehetőségünk, akkor lehetőleg úgy válasszunk kávét, hogy nézzük meg előtte a csomagoláson, hogy lehet-e kotyogósba tenni.

Gyakori hibák, amikkel elszúrhatjuk!

Semmiképpen ne tömködjük a kávét a kávétartóba, akkor lesz jó a végeredmény, ha a kávé laza a tartóban! Másik tipikus hiba, hogy hideg, vagy szobahőmérsékletű vizet töltünk a gép aljába. Először forraljuk fel a vizet, majd töltsünk annyit az aljába amennyi éppen elég – a korábban említett 1:5 arányt betartva – de ügyeljünk rá, hogy még a biztonsági szelep alatt maradjon a vízszint.

Fontos, hogy közepes lángon dolgozzunk, nem szabad a legmagasabb fokozaton főzni a kávét, mert „megéghet”. Legjobb, ha nyitva tartjuk a kávéfőző tetejét, hogy lássuk, mi zajlik bent. A pécsi barista szerint akkor kell levennünk a gépet a tűzről, ha a jól megszokott „részegen horkoló francia bulldog” hangot halljuk. A szakember elmondja, hogy ha igazán precízek akarunk lenni, akkor a kitöltés előtt melegítsük fel a csészéket, akár pár másodperc mikrózással, vagy forró vízzel.

Hirdetés