Február 15-éig elfogadhatják a pécsi önkormányzat idei költségvetését. Ruzsa Csaba gazdaságért felelős alpolgármester a Pécsmának felvázolta a 2023-as büdzsé főbb tartalmi elemeit. Az energia- és üzemanyagárak idén a korábbiaknál sokkal markánsabban jelölik ki a város mozgásterét, miközben a városvezetésnek kezelnie kell az elszabadult infláció miatti béremelési igényeket is, továbbá törleszteni a fideszes időszakból származó hitelt. Idén közel duplájára nőhet a város által a kormányzatnak fizetett ún. szolidaritási hozzájárulás.
A hármas fő cél a közszolgáltatások üzemeltetése, színvonaluk megőrzése, a korábbi önkormányzati vezetéstől örökölt állami adósság visszafizetése és a lehetőségekhez mért fejlesztések folytatása – jelentette ki Ruzsa Csaba.
Kiemelt cél a munkahelyek teremtése, illetve a vállalkozások növekedésének támogatása révén a helyi iparűzési adóbevételek növelése. A helyi vállalkozások támogatása mellett fontos új cégek Pécsre vonzása is. E munka eredményeként tavaly elindult a japán autóipari gyár a 17 milliárd forint összegű építése a Déli Ipari Parkban, az egyetemi hallgatókat jelentős számban Pécsett tartó EY, nemzetközi tanácsadó cég irodája is megnyílt – sorolta az alpolgármester. A német RS Factory, egy 3D nyomtatókat gyártó cég is megkezdte a működését Pécsett. A város által a Déli ipari Parkban indított helyi kis- és középvállalkozói program eredményeként közel fél tucat cég vásárolt magának területet és kezdte meg beruházását. Idén ez a munka tovább folytatódik – tette hozzá Ruzsa Csaba.
A költségvetés tervezése tavaly októberben már megkezdődött, mivel a lejáró energia-szerződések miatt muszáj volt előre gondolkodnia a városvezetésnek. December elején meg is kötötték a piackövető villamosenergia- és a gázszerződéseket. Ezek megadják a lehetőséget arra, hogy az árak esetleges csökkenése szinte azonnal megjelenjen az önkormányzati intézmények, cégek számláján is – mondta az alpolgármester.
Idén is az a cél, hogy a költségvetés pluszban zárjon, ahogy 2019 óta minden évben. A 2019 előtti években mínuszos eredmény volt a költségvetésben, ami a gyakorlatban túlköltekezést és egyúttal működési hiánytermelést jelentett. Ez a költségvetési gyakorlat szűnt meg 2019 óta, ezért tudja a város visszafizetni a korábbi városvezetés által a napi túlélés és működés érdekében felvett, és így megörökölt 8,5 milliárd forintos állami adósságot.
Spórolni az energiával
“Abban bízunk, hogy kedvezőbb energiaárak lesznek és csökkenni fog erről az oldalról a nyomás a költségvetésen” – mondta lapunknak Ruzsa Csaba.
A városvezetés mást is tett annak érdekében, hogy az energiaválság minél kevésbé érintse az önkormányzatot, illetve annak cégeit, intézményeit. A tavaly elfogadott több mint százpontos intézkedési terv célja, hogy a teljes önkormányzati szférában csökkenjen az energiafelhasználás. Az alpolgármester elmondta, ugyan még nincs végleges szám, de az energiafogyasztás egyértelműen csökkent.
Közben az államtól is érkezett segítség: Pécs egymilliárd forint energiatámogatást kap a központi költségvetésből. Ennél persze jóval többre lenne szükség, de bíznak benne, hogy – amennyiben az indokolt lesz – érkezik még idén támogatás ilyen címen. Az előzetes kalkulációk alapján 5,5 milliárddal nőhet idén a város intézményei, a közvilágítás és a cégei energiaszámlája. A támogatás így a közvilágítás közel milliárdos éves áramszámlájára és az intézmények energiaköltségeire megy.
Meg kell jegyezni azonban – tette hozzá az alpolgármester -, hogy Pécs tavaly 1,4 milliárd forintot fizetett ún. szolidaritási hozzájárulásként a központi költségvetésbe. Idén egy új számítási képlet bevezetése miatt ez a befizetési kötelezettség gyakorlatilag duplájára nőhet Pécs esetében 1,4 milliárdról 2,7 milliárdra.
Nagy probléma lesz idén is az üzemanyagár, a dízelolajár emelkedése is. Ruzsa Csaba szerint legalább 7-800 Ft-os árat jeleznek előre a szakértők, ami jelentős költségemelkedést jelentene – elsősorban a döntően csak a város által finanszírozott Tüke Busznak.
Infláció, béremelés és fejlesztések
A másik nyomasztó trend az infláció alakulása (a decemberi infláció az EU-ban nálunk volt a legnagyobb), hatalmas a nyomás az önkormányzaton, hogy bért emeljen az intézményeknél, és a cégeknél.
Ruzsa Csaba elmondta: a szociális szférában az állam valószínűleg az emelést beépíti a normatívába, bár nem látják még a pontos számokat.
Problémásabb a kulturális szféra, ahol tavaly 20 százalékos béremelés valósult meg, egyszeri, pályázati alapú béremelésre biztosított forrásból, ami mostanra kimerült. Az önkormányzat most előfinanszírozza a béreket, egyelőre a tavalyi emelt szinten. Mivel az országnak a korábbi gyakorlattal ellentétben még folyamatban van az idei költségvetés elfogadása, csak remélni tudják, hogy az idei emelésre lesz külön forrás az országos büdzsében.
Ruzsa Csaba beszélt arról is, hogy március elejére, közepére várhatóan lezárulnak a bértárgyalások a cégeknél, így több helyen vélhetően visszamenőleges béremelés lesz.
Minden cégnél, intézménynél vizsgálják a béremelés lehetőségét: ahol állami pénzek determinálják azt, ott elvileg nincs teendőjük, máshol azonban ki kell termelni a forrást a városnak, így például a Tüke Busz, a PSN, a közterület-felügyelet, vagy a polgármesteri hivatal esetében a városi költségvetésbe kell ezt beépíteni, ott biztosítani.
Az idei fejlesztésekkel kapcsolatban az alpolgármester elmondta: a kifutó projekteket megvalósítja a város, a 2021-27-es Európai uniós ciklus fejlesztéseinek tervezését pedig elindítja. Az ezek tervezéséhez szükséges költségek is szerepelnek az idei költségvetésben.
Kiemelte azt a lakásfelújítási projektet, amire közvetlen uniós támogatást nyert a város, ez már a negyedik ilyen, közvetlen EU-támogatást elnyert projektje a városnak. A Nagy Ferenc téren 40 lakás korszerűsítését, felújítását végzik el a 220 millió forintos támogatásból.
Segítség az energiaválságban
Az önkormányzat költségvetésében szerepelni fog az energiaválság miatt szorult helyzetbe került cégek és magánszemélyek megsegítésére elkülönített keret is. Már zajlik az a felmérés, amelynek célja, hogy képet kapjon a városvezetés arról, a helyi cégek közül melyeket érinti legjobban az energiaválság. Ezek megsegítésére 100 milliós keret áll majd rendelkezésre. A lehetőség a Pécsi Vagyonhasznosító Zrt. bérlői számára is adott lesz, a felmérés a cégek között december óta zajlik.
Ruzsa Csaba kiemelte: természetesen magánszemélyek számára is elkülönítettek egy támogatási keretet.
Az alpolgármester elmondta: a fűtési szezon végén látják majd pontosan, milyen nehézségeket, károkat okozott az energiaválság a cégeknél, és magánszemélyeknél, akkor véglegesítik majd a támogatásra létre hozott költségvetési alapokat, és bíznak benne, hogy a kormány is segítséget nyújt a leginkább érintetteknek.
Rövidesen politikai egyeztetés indul a költségvetésről. Az ellenzéknek is bemutatják a tervezetet, várják a javaslataikat, a cél, hogy átlátható legyen a tervezési folyamat – emelte ki Ruzsa Csaba.